Namex vikend

Koristite boce za vodu za višekratnu upotrebu? Liječnik upozorio na opasnost koja vreba u njima!

matematika

U današnje vrijeme, sve veća svijest o očuvanju okoliša potiče promjene u svakodnevnim navikama ljudi. Jedna od jednostavnih, ali značajnih promjena koje pojedinci mogu napraviti je prelazak sjednokratnih plastičnih bocana višekratne boce za vodu. Ova praksa ne samo da doprinosi smanjenju količine plastičnog otpada, već potiče i zdraviji način života kroz redovitu konzumaciju vode.

Višekratne boce, dostupne u različitim materijalima, poput nehrđajućeg čelika, stakla i čvrste plastike bez štetnih tvari, predstavljaju održivo i dugoročno isplativo rješenje. Osim toga, nošenje boce za vodu jednostavno je rješenje da biste osigurali dapijete dovoljno vodetijekom dana.Međutim, dr. Myro Figura upozorio je na korištenju boca za vodu za višekratnu upotrebu. Unatoč tome što ih mnogi ljudi koriste isključivo za vodu, one mogu brzo postati utočište bakterija ako se ne očiste pravilno, pišeDaily Express.

Dr. Myro ponovno je objavio video na društvenim mrežama u kojem savjetuje gledateljima da svakodnevno peru svoje boce za višekratnu upotrebu da bi spriječili bakterije. “Ako svaki dan punite istu bocu za vodu, možda bistetrebali prestati. Vaša boca je leglo bakterija. Svaki put kad popijete gutljaj, klice iz usta, ruku i zraka ostanu zarobljene unutra”, objasnio je.

Dr. Myro je dodatno ilustrirao rizik od nečistoće boce navodeći da je, čak i ako je to samo voda, važno svakodnevno prati boce. “Neću lagati, boca je vjerojatno prljava kao WC daska. Postoji neovisna studija koja pokazuje da vaša boca za vodu ima 40 tisuća putaviše bakterijanego WC daska”, upozorio je liječnik.

Posebno je istaknuo problem s poklopcima boca gdje se bakterije posebno vole razmnožavati. Šokantna studija WaterFilterGurua otkrila jeda boce s poklopcem za izlijevanje vode predstavljajuleglo bakterija, s prosječno 30 milijuna jedinica koje formiraju kolonije (CFU) po boci.

Ove brojke ne samo da ukazuju na količinu prisutnih mikroba već i na njihovu sposobnost razmnožavanja. Većina bakterija otkrivenih u studiji bila je problematična gram-negativna sorta, poznata po infekcijama koje sve višeprkose liječenjuantibioticima. Posebno je zabrinjavajuće bilo otkriće bacila u bocama s čepom na slamku, poznatim po tome što uzrokuju crijevne smetnje.

Dr. Myro podsjetio je gledatelje videa o važnosti redovitog čišćenja boca za vodu. “Zaista ih trebate prati svakodnevno, a dubinski čistiti tjedno. Ne samo da vas to može učiniti akutno bolesnima, većkronična izloženost plijesnii biofilmovima može uzrokovati kronične bolesti”, upozorio je.

Liječnik je istaknuo bitne korake za održavanje čiste boce za vodu. “Perite ih svakodnevno. Ribajte bocu toplom vodom i sapunom nakon svake upotrebe. Ne zaboravite ribati navoje, izljeve i gumene brtve gdje se skrivaju klice“, objasnio je. Štoviše, spomenuo je da se boca mora potpunoosušiti na zrakuprije ponovnog zatvaranja da bi se spriječio rast bakterija koje uspijevaju u vlažnim uvjetima. Za tjedno dubinsko čišćenje predložio je korištenja octa ili sode bikarbone ili pranje u perilici posuđa.

Istaknuo je da bi ove mjere trebalo pojačati ako se netko oporavlja od bolesti, konzumira hranu dok pije ili koristi bocu za slatka pića. Stručnjak je dodatno upozorio da se voda ne smije ostavljati u boci dulje vrijeme. “Ne ostavljajte vodu da stoji teispraznite bocukada je ne koristite. Održavajte svoju bocu za vodu svježom i čistom, baš kao i vodu koju pijete!”, zaključio je.