Proteklog tjedna svečanom dodjelom nagrada na Vlašiću završila se Ljetna škola 2025, jedinstvena obrazovno-poslovna inicijativa koja je okupila 25 učenika iz 10 stručnih škola širom Bosne i Hercegovine, predstavnike privatnog sektora, školske koordinatore i stručnjake za srednje stručno obrazovanje.
U organizaciji GIZ-a kroz program Održivi ekonomski razvoj i promocija zapošljavanja (SEDEP), koji sufinanciraju Vlada Njemačke, Švicarska i Europska unija, Ljetna škola je imala za cilj jačanje zapošljivosti mladih i usklađivanje obrazovnog sistema sa suvremenim potrebama tržišta rada.
”Ovo je veoma značajna inicijativa u smislu jačanja suradnje između stručnih škola i privrede, sa ciljem obuke i stručnog obrazovanja koja odgovara stvarnim potrebama tržišta. Naša ideja je da damo podršku unapređenju tržišta rada u Bosnji i Hercegovini, bazirajući se na inicijativama relevantnim za zelenu tranziciju i digitalnu transformaciju”, istaknuo je Donald Prohaska, menadžer komponente razvoja privatnog sektora u okviru projekta „Održivi ekonomski razvoj i promocija zapošljavanju” i dodao da je cjelokupan projekat kojeg implementira GIZ do kraja 2027. godine vrijedan 16 milijuna eura.
“Učenici i učenice su dobili priliku da kroz interakciju sa predstavnicima privrede, spoznaju realne probleme i izazove sa kojima se privreda susreće, te na osnovu njih, a uz obezbjeđenu mentorsku podršku, pripreme i prezentiraju prijedloge odgovarajućih intervencija u poduzećima. Na ovaj način su i unaprijedili svoja znanja i vještine, koje nisu imali priliku usvojiti u redovnom školovanju, a što im u budućnosti može pomoći u razvoju vlastite karijere ”, zaključuje Prohaska.
Spoj znanja i prakse – zelena i digitalna tranzicija u fokusu
Tokom pet intenzivnih dana, učenici su radili u timovima na rješavanju konkretnih izazova koje su pred njih postavile domaće kompanije, razvijajući rješenja kroz prizmu poslovnog razmišljanja, digitalnih alata i održivih praksi.
„Ova škola nudi ono što učenici ne mogu dobiti u učionici – komuniciranje, pregovaranje, prezentiranje, aktivno slušanje i traženje posla“, naglasila je Ivona Čelebičić, voditeljica Ljetne škole i stručnjakinja za srednje stručno obrazovanje. „Promjene na tržištu su brze, a obrazovni sistem mora reagirati još brže. Zato ovakve inicijative moraju postati kontinuitet.“
Merima Šehić, HR menadžerica u kompaniji MDG International Vogošća, ističe da je svaka praktična nastava, pa tako i ova ljetna škola, jako korisna za učenike, posebno završnih razreda srednjih škola.
„Divno je da su učenici imali ovakvu jednu priliku da se prije tog ključnog koraka ulaska u poslovni svijet, upoznaju i sa poslodavcima. Većina njih sigurno nije imala priliku biti u takvoj situaciji, odnosno voditi intervju za posao, tako da smo i mi, kao predstavnici poslodavaca, dali sve od sebe da im olakšamo taj prvi korak u poslovnoj karijeri“, ističe Šehić.
Glas učenika: Povećano samopouzdanje i spremnost za korak dalje
Za mnoge sudionike, ovo je bilo više od školskog programa – bila je to odskočna daska. Ajdin Ćurovac, učenik JU Srednje stručne škole “Džemal Bijedić” iz Goražda, istakao je da mu je Ljetna škola pomogla da ojača samopouzdanje, te otkrije znanja za koja nije ni znao da ih posjeduje:
„Kada smo dobili projekat, iznenadio sam se koliko mogu doprinijeti. Prezentacija je bila moj zadatak, i to iskustvo mi je pomoglo da se oslobodim i naučim kako da komuniciram o važnim temama. Planiram nastaviti školovanje na fakultetu, i sve što sam ovdje naučio bit će mi itekako korisno.“
Pohvale iz škola: Model koji treba postati pravilo
Direktorica JU Mašinsko-saobraćajne mješovite srednje škole iz Bihaća, Zumreta Sedić, ističe da je ovakva praksa itekako korisna i za učenike, ali i za njihove potencijalne buduće poslodavce:
„Za razliku od tradicionalne nastave, ovdje učenici stiču nova iskustva i razvijaju vještine koje se ne mogu naučiti u učionici. Upoznaju poslodavce, uče kako se aplicira za posao i kako se ponašati na intervjuu. Ovo je most između škole i stvarnog poslovnog svijeta.“
Završni dan uz nagrade i poruke ohrabrenja
Završni dan Ljetne škole obilježen je svečanom ceremonijom gdje su sudionici, partneri i organizatori podijelili utiske i iskustva. Inicijativa ne samo da je osnažila mlade, već je poslala jasnu poruku o potrebi snažnijeg partnerstva između obrazovanja i poslovne zajednice, posebno u kontekstu zelene i digitalne transformacije.
Ljetna škola 2025 možda neće promijeniti sistem preko noći – ali kako je istaknuto više puta danas, može promijeniti živote ovih 25 učenika. A to je početak.