Tijekom ljetnih mjeseci, ose i stršljeni uzrokuju velike štete na vinovoj lozi i voćnim stablima, posebno na području Hercegovine. Izdubljuju bobice grožđa, ostavljajući praznu pokožicu, a kod sorti poput Kraljice vinograda, Afus alija i Kardinala to uzrokuje posmeđivanje i potpuno propadanje bobica.
Slično se događa i s jabukama, gdje često ostane samo kožica. Osim izravne štete, oštećeni plodovi postaju ulazna točka za bolesti poput monilije i sive plijesni, što dodatno ubrzava trulež.
Ose prave osinjake u blizini nasada, kuća, pa čak i u zemlji, dok stršljeni biraju šupljine stabala ili objekte (krovovi, dimnjaci). Ose lete do 500 m, a stršljeni i do 1.500 m od gnijezda. Pčelari bilježe gubitke, jer stršljeni mogu napadati pčele u košnicama.

Odgovarajuća lovka s dobro odabranim atraktantom može uvelike smanjiti štete od osa i stršenova
Suzbijanje – sprejevi i lovke
Suzbijanje je otežano jer ovi kukci napadaju zrele plodove kada insekticidi nisu preporučljivi. Ose i stršljene najbolje je tretirati rano ujutro ili kasno navečer, dok su u gnijezdima. Preporučuje se upotreba posebnih insekticidnih sprejeva s dometom do 4 m, poput Stoper Insect Killer, koji omogućuju sigurno prskanje s udaljenosti.

Insekt killer sprej za ose i stršljenove
Lovke s atraktantom smanjuju brojnost
Na manjim površinama (odrine, voćke) učinkovitije su namjenske lovke s atraktantom. Punimo ih octenim vinom, gnječenim voćem ili pivom, uz dodatak insekticida želučanog djelovanja. Voćni sokovi, med i šećerna voda nisu preporučljivi jer privlače pčele.

Osolovka – privlači ose mirisom mamca u klopci, ose ulaze u nju i utapaju se
Petnaestak pravilno postavljenih lovki može smanjiti broj osa i do 50 % na 1 ha. Lovke se redovito prazne i nadopunjuju.
Za dodatne informacije i savjete obratite se Sjemenarninoj Agro Podršci na broj 063/700-700.