FIS veliki
Umro posljednji član ekspedicije koja je prva osvojila Everest 1953.

Posljednji preživjeli iz ekspedicije kojoj je uspjelo prvi puta u povijesti popeti se na Mount Everest 1953., Kanchha Sherpa, umro je u dobi od 92 godine, objavila je njegova obitelj.

“Nije se osjećao dobro posljednjih dana. Umro je”, rekao je jedan od njegovih unuka.

Rođen 1933., Kanchha Sherpa imao je 19 godina kada je angažiran kao nosač u ekipi koju je vodio Novozelanđanin Edmund Hillary, prva osoba koja se uspjela popeti na Everest 29. svibnja 1953., zajedno s Nepalcem Tenzingom Norgayom.

Tijekom tog uspona, mladi nosač Kanchha Sherpa uspio je doći u ‘zonu smrti’, odnosno područje više od 8000 metara, bez ikakvog ranijeg alpinističkog iskustva.

Bio je živuća legenda i izvor inspiracije za sve alpiniste i sve koji su radili u tom sektoru”, rekao je predsjednik nepalskog alpinističkog saveza Fur Gelje Sherpa. “Izgubili smo našeg čuvara”, dodao je.

Članovi ekspedicije iz 1953. tada su se okupili u nepalskom glavnom gradu Katmanduu i morali hodati do baznog kampa na Everestu noseći šatore, hranu i opremu.

„Svi su morali hodati jer nije bilo cesta, vozila ni aviona“, ispričao je Kanchha Sherpa u intervjuu za AFP 2013. godine.

Nakon ekspedicije 1953., Kanchha Sherpa nastavio je sudjelovati u brojnim ekspedicijama dvadeset godina, prije nego što je odustao na inzistiranje svoje supruge.

Zatim je vodio hostel u Namcheu, mjestu koje se nalazi na putu prema baznom kampu i Everestu, i osnovao zakladu koja je financirala obrazovanje siromašnih obitelji.

Powered by WPeMatico

Glavni banner top pozicija 5
  • Hip_Urednik

    Hercegovački info portal donosi najnovije vijesti iz Hercegovine

    Related Posts

    POVIJESNI REZULTAT: BiH praktički osigurala 16-inu finala

    Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine u susretu je 3. kola skupine B na Svjetskom prvenstvu u Seattleu svladala Katar sa 3-1 (2-1) i tako osvojla treće mjesto s četiri osvojena…

    (VIDEO) Široki Brijeg: 115 ramskih hodočasnika stiglo u Ljuti Dolac na putu prema Međugorju

    Skupina od 115 hodočasnika iz Rame jučer je krenula pješice prema Međugorju, nastavljajući dugogodišnju tradiciju i zavjetno hodočašće prema jednom od najpoznatijih marijanskih svetišta u svijetu. Riječ je o drugoj…