FIS veliki
Zašto vaš automobil troši više goriva na niskim temperaturama?

Vožnja zimi na kratkim udaljenostima nije ekonomična jer tada automobil troši najviše goriva, odnosno motor se ne uspijeva zagrijati. U prosjeku, pri temperaturi od minus 7 stupnjeva automobil troši do 12 posto više nego u proljeće ili ljeti pri 25 stupnjeva.

Razloga za to je nekoliko: motoru je potrebno malo vremena da dođe na optimalnu temperaturu kad radi najefikasnije. Hladno vrijeme smanjuje tlak u gumama, što može povećati otpor kotrljanja i potrošnju (provjerite povremeno tlak u gumama). Vanjski hladni zrak je gušći od toploga pa rastu otpor u vožnji i potrošnja goriva, piše Revija HAK.

U uvjetima kad na cesti ima snijega i leda više je proklizavanja pogonskih kotača pa i tako raste potrošnja goriva. Sporija vožnja do 60 km/h također negativno utječe na konzumaciju goriva.

Pomoći će vam parkiranje u toplijim prostorima, poput garaža. Također, kad uključite automobil, krenite što prije s vožnjom, jer će se i motor prije ugrijati. Ne koristite funkcije za održavanje/odmagljivanje stakala i grijanje sjedala predugo.

Powered by WPeMatico

Glavni banner top pozicija 5
  • Hip_Urednik

    Hercegovački info portal donosi najnovije vijesti iz Hercegovine

    Related Posts

    Širokobriješki fratar postao je zaštitno lice Međugorja: Danas slavi devet godina svećeništva

    U prošlosti često sam se pitao tko će jednog dana zamijeniti svećenike starog kova, one čvrste nepokolebljive vjere koji su nas odgajali i uz koje smo živjeli. Međutim, gledajući trenutačnu…

    Široki Brijeg: Otvorene prijave za 2. sajam rukotvorina „Širokobriješka škrinja“

    Grad Široki Brijeg i Turistička zajednica Grada Širokog Brijega pozivaju sve kreativce, obrtnike, umjetnike, udruge i zaljubljenike u ručni rad da budu dio 2. sajma rukotvorina „Širokobriješka škrinja“, koji će…