FIS veliki
Postignut sporazum Vlade ŽZH i liječnika! Evo što je dogovoreno

Strukovni sindikat doktora medicine i stomatologije u Županiji Zapadnohercegovačkoj obavijestio je javnost da je s Vladom Županije Zapadnohercegovačke postignut okvirni sporazum o uvjetima sklapanja novoga Kolektivnog ugovora te o pokretanju sveobuhvatne reforme zdravstvenoga sustava.

Kako je priopćeno iz navedenoga Sindikata, dogovoren je konkretan reformski paket koji predstavlja temelj dugoročne stabilizacije zdravstvenoga sustava u Županiji Zapadnohercegovačkoj.

Dogovorene su sljedeće mjere:
  • organizacija obiteljske medicine u timove,
  • donošenje petogodišnjeg plana specijalizacija,
  • izrada petogodišnjeg plana razvoja primarne zdravstvene zaštite i specijalističko-konzultativnih službi,
  • donošenje godišnjeg plana edukacija za doktore medicine i stomatologije u suradnji s nadležnim komorama,
  • primjena standarda i normativa,
  • redoviti stručni sastanci u domovima zdravlja uz mjesečna izvješća nadležnom ministarstvu,
  • radni sastanci predstavnika svih službi s nadležnim ministarstvom najmanje četiri puta godišnje.

Smatramo da upravo ovaj reformski dio Sporazuma ulijeva realnu nadu da će se u našoj županiji dugoročno zadržati liječnici te izgraditi stabilan, funkcionalan i moderan sustav zdravstvene zaštite na korist svih stanovnika, poručili su iz Strukovnoga sindikata.

Postignutim dogovorom predviđeno je povećanje plaće od 30% kroz koeficijente i satnicu s početkom primjene po stupanju na snagu Kolektivnog ugovora, kao i da pregovori o sklapanju novog Kolektivnog ugovora moraju započeti prije isteka važećeg Kolektivnog ugovora.

Ukoliko do isteka važećeg Kolektivnog ugovora ne bude zaključen novi Kolektivni ugovor, Vlada Županije Zapadnohercegovačke ima obvezu dodatno povećati plaću kroz satnicu i koeficijent za % počevši od dana isteka važenja Kolektivnog ugovora, a sve do dana zaključenja novog Kolektivnog ugovora. Kolektivni ugovor zaključuje se na razdoblje od jedne (1) godine.

Povratak djelatnika koji su podnijeli otkaz

Dogovorom je također predviđeno da se osigura povratak i nastavak rada svih doktora medicine i stomatologije koji su tijekom pregovaračkog procesa podnijeli otkaz, a koji u pisanom obliku iskažu volju za povlačenjem svoje odluke, pri čemu će im se omogućiti nastavak radnog odnosa pod istim uvjetima koji su vrijedili prije podnošenja otkaza, čime se osigurava kontinuitet zdravstvene zaštite i stabilnost sustava.

Strukovni sindikat zahvaljuje predsjedniku Vlade Županije Zapadnohercegovačke i resornom ministru na preuzimanju odgovornosti u završnoj fazi pregovora i spremnosti na dijalog. Uvažavanjem argumentacije struke te prihvaćanjem sustavnih reformskih mjera pokazali su razumijevanje važnosti očuvanja zdravstvenoga sustava, poručeno je iz Strukovnoga sindikata.

Vjerujemo da je postignuti dogovor važan iskorak prema stabilnom, predvidivom i dugoročno održivom zdravstvenom sustavu u interesu liječnika, zdravstvenih djelatnika i svih građana Županije Zapadnohercegovačke, zaključeno je u priopćenju.

Jabuka.tv

Glavni banner top pozicija 5
  • Hip_Urednik

    Hercegovački info portal donosi najnovije vijesti iz Hercegovine

    Related Posts

    Nove infomacije u vezi otpada u Mostaru: Evo će raditi pretovar

    Mostarski gradonačelnik Mario Kordić objavio je da se danas (subota, 27. lipnja) pretovar otpada, nakon prikupljanja s mostarskih ulica, odvija u reciklažnom dvorištu u Rodoču. On je na društvenim mrežama…

    Tragedija na Jarunu: U jezeru se utopio 28-godišnji muškarac,

    U jezeru Jarun utopio se u petak navečer 28-godišnji muškarac, izvijestila je u subotu zagrebačka policija (PUZ), koja je nakon tragedije upozorila građane na najčešće opasnosti pri kupanju te ih…