Hrvatska privremeno obustavlja rad novog sustava za ulazak i izlazak (EES) na svojim graničnim prijelazima s Bosnom i Hercegovinom kako bi ublažila goleme ljetne gužve. Sustav, čija je puna primjena počela prije nekoliko mjeseci i koji značajno usporava kontrolu ulaska putnika u Europsku uniju, može se djelomično suspendirati kada čekanja postanu preduga. Ova mjera, koju hrvatske vlasti aktivno koriste, omogućuje graničnim službenicima da preskoče uzimanje biometrijskih podataka poput otisaka prstiju i skeniranja lica, dok obvezna kontrola putovnica ostaje na snazi.
Fleksibilizacija se primjenjuje u izvanrednim situacijama kada se procijeni da će čekanje na granici trajati duže od 45 minuta, potvrdio je Joso Vujić, voditelj Službe za granice PU SD. “U izvanrednim situacijama kada očekujemo da će biti preko 45 minuta dužina čekanja imamo pravo djelomično suspendirati EES, a to znači kreirati dosje, ali osoba ne treba uzimati biometriju, a to znači prikaz lica i otisak prsta”, objasnio je Vujić. Hrvatska radiotelevizija (HRT) nedavno je objavila prilog o problemima s gužvama na graničnim prijelazima i zračnim lukama koje su nastale nakon pune primjene EES-a, a ova mogućnost privremene suspenzije jedna je od reakcija na te izazove.
Mogućnost privremene fleksibilizacije sustava potvrdio je i ministar unutarnjih poslova Hrvatske Davor Božinović, ističući da se ona povremeno koristi prema potrebi. “Postoje neke mogućnosti kratkotrajne privremene fleksibilizacije i mi to koristimo ukoliko se pokaže potreba”, rekao je ministar. On je naglasio da je EES prvenstveno namijenjen sigurnosti građana Europske unije i da će se kao takav dodatno usavršavati. Unatoč povremenim suspenzijama, sustav je pokazao i svoju učinkovitost; dosadašnjim radom EES-a spriječeno je 5.000 osoba da uđu u Europsku uniju, prenosi Klix.












