Otkako je pandemije koronavirusa, znamo da se turizmu ne piše dobro. No nitko se nije nadao baš ovakvoj katastrofi.
– Još nismo vidjeli ništa slično. Neke procjene govore da će ovo po turizam biti gore nego što su bili teroristički napadi 11. rujna i ekonomska kriza iz 2008. zajedno – ustvrdila je u izjavi za televiziju France 24 izvršna direktorica Svjetskog vijeća za putovanja i turizam WTTC-a Gloria Guevera Manzo.
Pandemija je izravno ugrozila 75 milijuna radnih mjesta u turističkom sektoru. Od toga, deset milijuna u Europi. Procjena WTTC-a od prije mjesec dana bila je nešto niža. U svojoj analizi utvrdili su tada da je ugroženo 50 milijuna radnih mjesta u turizmu. Te da bi čitav sektor mogao pasti za 25 posto.
Udar koji se sprema turističkoj industriji je golem. Turizam izravno predstavlja 10 posto svjetskog BDP-a. Guevera Manzo upozorava da je taj udio još i veći. Za svako radno mjesto u sektoru kruzera, primjerice, dolaze 4 radna mjesta u tisuću luka koje su destinacije kruzera diljem svijeta.
U WTTC-u posebno strahuju od „domino efekta“ koji bi mogao nastati ako propadnu avio prijevoznici. A koji bi za sobom mogli povući zračne luke, hotele i ostale karike iz ovoga lanca. Posebno su, ustvrdila je Guevera Manzo, ugrožene male i srednje tvrtke u zemljama u razvoju koje se oslanjaju na turizam kao potporu svojoj ekonomiji.
Izvršna direktorica WTTC-a izrijekom je pritom spomenula karipsko otočje i afričke države kao što su Kenija i Etiopija.
Vjerojatno ne bi pogriješila ni da je navela Hrvatsku. U kojoj brojne obitelji – posebno na Jadranu – izravno ili neizravno ovise o prihodu od turizma, piše Slobodna Dalmacija.