U petak je održana konferencija s predstavnicima svih zemalja članica Europske unije, ali i onima koji pretenduju za članstvo među kojima je i BIH. Sudionici sastanka, kako saznajemo, ističu da je krajnji cilj dobiti jedinstvenu i povoljnu cijenu kroz zajedničku nabavku.
Da bi se to postiglo potrebno je da sve zemlje daju suglasnost da će sudjelovati u procesu javne nabavke i službeno pokažu interes. Tako bi proizvođač potencijalnog cjepiva protiv koronavirusa znao količine koje je potrebno osigurati čime bi se uspjela dobiti najpovoljnija cijena.
BiH je izrazila interes za cjepivo i kontinuirano prati njezin razvoj i buduće plasiranje na tržište. Kada će se to dogoditi, nitko još ne zna točno, no mnoge farmaceutske kompanije ističu da su na dobrom putu ka najtraženijem proizvodu na svijetu.
BiH je preksinoć dobila informaciju da do narednog utorka treba dostaviti svu potrebnu dokumentaciju kako bi se uključila u europski tender. Iz Ministarstva civilnih poslova BiH prema entitetskim ministarstvima zdravstva, točnije kabinetima ministara, upućeni su dopisi za izjašnjenje kako bi se na vrijeme odgovorilo na ponudu do utorka.
Treba istaći da su u ovaj proces uključene i sve zemlje regije koje nisu članice EU.
S druge strane, BiH neće nabavljati lijekove za liječenje oboljelih od koronavirusa kroz veliku europsku nabavu lijekova pokrenutu sredinom prošlog mjeseca jer nije dostavila podatke o svojim potrebama do trenutka raspisivanja nabave, potvrđeno je za Balkansku istraživačku mrežu BiH (BIRN BiH) iz Europske komisije i Ministarstva vanjskih poslova BiH.
Objašnjeno je da BiH, zbog složenosti našeg administrativnog sustava nije na vrijeme poslala popise lijekova za europski javni poziv za nabavu lijekova za koje se smatra da pomažu u liječenju infekcije COVID-19, prenosi BIRN.
Zdravstvene ustanove objašnjavaju da imaju dovoljne količine dijela lijekova, uglavnom zahvaljujući donacijama ili nabavkama koje su same sprovele, ali da već neko vrijeme ističu potrebe za trenutno najpopularnijim lijekom za liječenje oboljelih od koronavirusa – remdesivirom.
Kada je BIRN BiH ranije pisao o lijekovima koje BiH nabavlja na osnovu Sporazuma o zajedničkoj javnoj nabavci medicinskih protumjera (JPA), iz Ministarstva civilnih poslova BiH je rečeno da će se “lijekovi pojaviti u BiH onog trenutka kada sve procedure budu okončane”.
Mjesec i pol kasnije, europski natječajje raspisan, ali BiH u njemu ne sudjeluje.
Ana Pisonero, glasnogovornica Europske komisije, potvrdila je za da BiH nije iskazala interes za nedavno objavljeni natječaj za nabavu lijekova.
“BiH nije uključena u nabavu lijekova potrebnih za odjele intenzivne njege koja je raspisana 17. lipnja, niti je do sada izrazila interes za predstojeću nabavu. Nabava ostale opreme, poput testova i zaštitne medicinske opreme, još se razmatra. Ovo je bio jedini natječaj koji se odnosi na nabavu lijekova raspisan od travnja tekuće godine do danas”, kaže Pisonero.
BiH je do sada lijekove za liječenje oboljelih od koronavirusa osiguravala uglavnom zahvaljujući donacijama.