„Povijesni ugovor za Grad Ljubuški“, tako je v.d. gradonačelnika Vedran Markotić okarakterizirao današnje potpisivanje ugovora kojim su osigurana značajna sredstva za daljnju obnovu kule Herceg Stjepana u Ljubuškom.
Radovi na kuli već traju, već su vidljive zanimljive konture prostorija u tvrđavi zahvaljujući ranijem projektu FORT-NET, a danas je osigurana nova financijska injekcija za obnovu kule.
Naime, danas je potpisan još jedan ugovor koji se odnosi na obnovu tvrđave iznad Ljubuškog.
Riječ je o ugovoru na projektu „HeritageREVIVED“ koji je potpisan između Grada Ljubuškog i Razvojne agencije Županije Zapadnohercegovačke HERAG.
Potpisali su ga v.d. gradonačelnika Vedran Markotić ispred Grada Ljubuškog i ravnatelj Rade Luburić ispred Razvojne agencije ŽZH-HERAG.
Ukupna vrijednost projekta je 1.965.441,19 eura, projekt se provodi u tri zemlje, Hrvatskoj, BiH i Crnoj Gori, a samo za obnovu kule Herceg Stjepana će ići 432.000 eura.
V.d. gradonačelnika Vedran Markotić je istaknuo kako je ovo plod rada koji je počeo još prije dvije godine.
„Prije dvije godine Grad Ljubuški i Razvojna agencija Županije Zapadnohercegovačke HERAG su napravili idejni, pa zatim i glavni projekt obnove Starog Grada, odnosno kule Herceg Stjepana. Aplicirali smo na dva projekta prekogranične suradnje, jedan između BiH i Crne Gore, tu su već potpisani ugovori i radovi se već izvode, a danas je potpisan drugi ugovor. Ovaj put je riječ o trilaterali Hrvatska-BiH-Crna Gora. Ukupna vrijednost cijelog projekta koji se provodi u ove tri države je oko dva milijuna eura, od kojih će se preko milijun eura implementirati u BiH. Danas smo potpisali ugovor vrijedan 530 tisuća eura, od kojih se 430 tisuća eura odnosi na radove na kuli herceg Stjepana. Trebala bi se obnoviti kula Herceguša i dio zidova“, rekao je Vedran Markotić, koji je dodao kako su kroz ova dva projekta već osigurali preko milijun i 200 tisuća maraka bespovratnih sredstava za obnovu kule Herceg Stjepana.
On je dodao kako će se pored obnove kule graditi i Posjetiteljski centar na rimskom nalazištu Bigeste Gračinama, vrijedan 318.000 eura.
„Posjetiteljski centar će se nalaziti u sklopu rimskog vojnog logora Bigeste. Centar će sadržavati svojevrsni arheološki muzej s nalazištima iz doba antike. Kroz 3D naočale moći će se vidjeti virtualna stvarnost, odnosno nekadašnji izgled rimskog vojnog logora. Bit će tu replike rimskih vojnika i vojne opreme. Izgradit će se kongresna dvorana…“ nabraja Rade Luburić, ravnatelj HERAG-a.
S ova dva ugovora, ukupno je za obnovu kule i izgradnju Posjetiteljskog centra na Gračinama osigurano oko dva milijuna KM bespovratnih sredstava, što iznimno puno znači za obogaćivanje turističke ponude Ljubuškog.
Markotić je podsjetio kako su samo prošle godine na Kravici prodali 306 tisuća ulaznica, a kada se kula obnovi, krenuti će i sa promocijom bisera na Butorovici.
„Naša kula je na odličnom prometnom položaju. Već smo mogli primati neke posjetitelje, međutim, kula još nije bila spremna za posjetitelje. Nije bila sigurna, pa zato nismo išli u smjeru promoviranja kule domaćim i stranim turistima. Provedbom ovih projekata, kula će zasjati punim sjajem“, rekao je Markotić.
On se zahvalio svima koji su pridonijeli na ovim uspjesima, Ivanu Jelčiću, predsjedniku Skupštine ZHŽ-a i bivšem ravnatelju HERAG-a, Radi Luburiću, sadašnjem ravnatelju HERAGA, Toniju Kraljeviću, dopredsjedniku Vlade ŽZH-a koja im je redovno izlazila ususret, te bivšem gradonačelniku Nevenku Barbariću, piše Radio Ljubuški.