Namex vikend

Bogato podzemlje i nova otkrića, speleolozi zasvirali na orguljama od spiljskog nakita

Foto: Večernji list BiH

Planinarski dom tomislavgradskog Planinarskog društva “Orlova stina” na Blidinjskom jezeru i ove godine bio je kamp u kojemu su se na pet dana okupili i bogato podzemlje dinarskog kraja istraživali speleolozi, biospeleolozi, speleoronioci, arheolozi, piše Večernji list BiH.

Četrnaesta je to po redu Međunarodna speleološka i znanstveno-istraživačka ekspedicija “Ponor Kovači – Izvor Ričine” u organizaciji tomislavgradskog Speleološkog društva “Mijatovi dvori”, a uz, uvjetno rečeno, domaće organizacije i udruge, PD “Orlova stina” i Planinarski savez HB, Udrugu “Naša baština” Tomislavgrad, suorganizatore BIOSPELD iz BiH, ADIPA – Društvo za istraživanje i očuvanje prirodoslovne raznolikosti Hrvatske Terra Dinarica.

U kampu svakog jutra sastanak. Određuje se plan istraživanja i raspored ekipa. Na terenu slijede dodatne upute prije ulaska u mračno podzemlje jer je sigurnost svakog člana ekspedicije važnija od bilo čega drugog, pa bila to i epohalna otkrića. S ovom tomislavgradskom ekipom “za podzemlje” drugujemo već punih 14 godina, spuštali smo se i u nekoliko jama i spilja, a ovaj put pratili smo ih u Livnu. Na čelu ekipe Stipan Dilber, u javnosti poznatiji kao arheolog i kustos Franjevačkog muzeja u Tomislavgradu, ali ovoga puta speleolog-istraživač, inače i tajnik SD “Mijatovi dvori”. U Gornjem gradu kod zadnjih kuća prema usponu do spilje 7 jezera, slijedi presvlačenje, pregled opreme, stavljanje teških ruksaka na leđa, ali i škara jer se ispostavilo da je staza zarasla u šikaru, trnje, koprivu, ali i ljekovito bilje. Domaći vodič, kao i dan ranije na Kamešnicu je Livnjak Filip Ćubela, arheolog, speleolog, planinar, GSS-ovac. U ekipi i nama draga i poznata lica iz prethodnih ekspedicija, dr. sc. Lada Lukić Bilela, redovita profesorica PMF-a u Sarajevu i članica BIOSPELD-a u BiH, koja se bavi mikrobiologijom podzemnih habitata.

– Skupljam uzorke tog “spiljskog mlijeka”, vrlo su bogati bakterijama koje često imaju različita antimikrobna svojstva. Sada idemo na nove lokacije – kazala nam je prof. Lukić Bilela i dodala kako je taj bakterijski svijet u Dinaridima vrlo bogat i ima vrlo važnu ulogu u osiguranju organske tvari u spilji koja dalje služi svim ostalim živim bićima. Prepoznajemo i Sašu Finžgara speleoronioca iz Slovenije, člana JD Carnium-Kranj. Tu je i njegov sunarodnjak Rajko Slapnik, spiljar i biospeleolog, samostalni istraživač, kako nam reče, inače član JK “Kamnik”.

– Istražujem podzemne puževe i školjke te na svakoj ekspediciji smo pronašli nešto novo, nešto zanimljivo, a već smo upisali i neke nove vrste – govori nam Slapnik te dodaje kako su ovdašnje spilje zanimljive i unikatne, svaka je drugačija na svoj način. Vođa ekipe Stipan Dilber ponosno nam je predstavio i Britanca Leea Knighta i Talijanku Alice Salussoliu koja radi na bruxelleskom Sveučilištu. Lee se primarno bavi amfipodama, malim rakovima, treći put je u BiH, a područja u HBŽ-u su ga se posebno dojmila:

– Ovo je zapanjujuće lijepo mjesto s jednim od najspektakularnijih krajolika u svijetu, a podzemni život je nevjerojatan. Specijalizirao sam se za spiljske amfipode i biljke. Tu postoje neke vrste koje se nalaze samo u ovom dijelu svijeta i nigdje drugdje, i to je prvenstveno ono što sam došao ovdje proučavati. A kad pitate što me se posebno dojmilo, to su izvrsna hrana (smijeh), ove litice, krajolik i spilje. I da, život u spiljama ovdje je raznolik, dok je kod nas u Engleskoj prilično oskudan. Ovdje možete šetati kuda god želite i
posvuda ćete naći različite vrste.

Talijanka Alice kazala nam je da je prvi put u BiH te dodala:

– Iznimno mi je zadovoljstvo istraživati ovdašnje spilje. Radim na Sveučilištu u Bruxellesu i bavim se molekularnom biologijom, a ovdje sam kako bih prikupila neke uzorke rakušaca koji su stvarno poput malih škampa. Žive u slatkoj vodi ovdje u spiljama i radujem se pronalasku novih vrsta za rad u laboratoriju.

Dvojicu arheologa, Stipana i Filipa, primarno su zanimali arheološki nalazi. Pronašli su nekoliko lokacija za koje ranije nisu znali, prikupili površinski materijal i, kako nam rekoše, kad ga operu i srede, znat će i točnije razdoblja iz kojih nalazi potječu. Posebno su ih se dojmile tri spilje u B. Grahovu, dvije gotovo nepoznate, Vodena i Čađava, koja je onakva kakvo joj je i ime – crna. U nadaleko poznatoj Ledenici malo su i zasvirali na orguljama od spiljskog nakita te sa žaljenjem konstatirali kako je taj predratni turistički biser zapušten.

Foto: Večernji list BiH

Duboki speleološki objekti

U kampu na Blidinju razgovarali smo i s Antom Vukadinom, predsjednikom PSHB, koji je financijski potpomogao ovogodišnju ekspediciju. I sam je bio dugogodišnji član SD “Mijatovi dvori” i odradio dosta ekspedicija, no, zbog sadašnjih obveza to nije u mogućnosti. Domagoj Madunić, predsjednik mijatovaca, informirao nas je kako je u ovogodišnjoj ekspediciji 50 sudionika te da je međunarodna jer su, uz onih iz BiH, došli iz RH, Slovenije, V. Britanije i Italije. Premda su u fokusu istraživanja trebali biti duboki speleološki objekti koji prate podzemni tok sustava ponor Kovači – izvor Ričina, zbog visokog vodostaja nisu ga mogli istraživati – kazao nam je Domagoj te dodao:

– Zato smo imali speleoronilačku akciju u Bilobrkovoj spilji koja se nalazi u selu Vinica, najnižem području općine Tomislavgrad na granici s RH. Preronilo se 50-ak m kanala nakon kojeg su došli do 50 metarskog sifona koji je preronjen te se nadam iduće godine daljnjem istraživanju.

Foto: Večernji list BiH

Nakon razgovora prisjetili smo se riječi Davora Basare, instruktora speleologije iz Karlovca, koji nam je na 12. ekspediciji kazao kako su speleologija i speleološki objekti kao 8. kontinent, što znači da uvijek ima materijala za istraživanje, i to za sve struke.

Pročitajte više na Večernji list BiH.