Namex vikend

Snježna granica spustila se na 1600 m, munje izazvale požare…

Najava destabilizacije vremena više nije kao u onim vremenima kad bude “normalnih” pljuskova i grmljavine, a negdje lokalno izraženije nevrijeme. Sada, kada krene, postalo je “spašavaj se tko može”, piše Večernji list BiH. I na početku ovog tjedna sve je počelo sa superstaničnim olujama diljem Starog Kontinenta. Udar groma pogodio je vatrogasca dok je radio na čišćenju terena nakon nevremena u Sloveniji, a koparska policija priopćila je da je njegovo stanje stabilno. Poplave su zabilježene na područjima Tolmina, Nove Gorice, Zagorja ob Savi, Laškog, Velenja i Celja. Na širem području Ajdovščine kratkotrajna, ali velika tuča prouzročila je određenu štetu, prije svega na osobnim vozilima i nekim krovovima. Voda je poplavila niža područja u priobalju, poput općine Izole, gdje je more preplavilo Veliki trg.

2500 vatrogasaca na terenu

U Švicarskoj se pak snježna granica spustila na 1600 metara, pa su ovce koje su na ispaši u planinama zaglavile u snijegu, što pokazuje sve razmjere klimatskih promjena. U nekim dijelovima Švicarske zbog obilnih poplava provedene su i evakuacije stanovništva. Austrija je također bila pod naletom oluje, čak 2500 vatrogasaca izišlo je na teren u Tirolu, evakuirano je 70 stanovnika. Na prometnicama su se stvorili odroni, prekinut je željeznički promet…

Kaotično je bilo i u Italiji. Središte Trsta bilo je poplavljeno, nestalo je struje, turisti su bježali u ugostiteljske objekte. Vjetar je nosio stolove kafića i drugi namještaj. Tvrde da se sve odigralo u samo 20 minuta. U sjeverozapadnoj pokrajini Pijemont vatrogasci i policija morali su intervenirati ralicom kako bi oslobodili nekoliko automobila zarobljenih u snijegu u planinskom prijevoju Colle dell’Agnello u blizini grada Cuneo na granici između Italije i Francuske. U samo nekoliko trenutaka poharana je i Orahovica u Hrvatskoj. – Trajalo je svega minutu. Kada je počelo, mislila sam da je grom negdje blizu udario, a onda smo shvatili da susjedov krov nosi preko naše kuće. Srećom, susjedi su u Austriji i nitko od nas koji živimo pored nije bio vani – rekla je Ivanka Broš, čija je kuća oštećena. U Dalmaciji je zabilježeno 35.000 munja u dva sata.

A kaotično je bilo i u Hercegovini. U Pologu, u Gradu Mostaru, gorjela je kuća pa su morali reagirati i vatrogasci, a slično je bilo i u Drinovcima, u općini Grude, gdje je vatra prvo zahvatila staju pa kuću. Vatrogasci su također pravodobno reagirali. Na cesti su završila stabla, kontejneri i drugi “rekviziti” koji su se našli na otvorenom. Zanimljiva je i scena s obilježavanja Dana Hrvatske Republike Herceg Bosne, gdje su brojni ratni veterani sačuvali šator pod kojim je bilo zajedničko druženje nakon službenog programa, a kojem su nazočili i prvi čovjek HNS-a i HDZ-a BiH Dragan Čović, predsjednica Federacije Lidija Bradara i drugi dužnosnici. Iako je u blizini šatora udario grom, brojni nazočni nisu se predavali, a braniteljima je ovaj događaj evocirao sjećanja pa se tako spominjalo trenutke kad je trebalo u nevremenskoj noći razlikovati je li udarila munja ili je pala granata negdje blizu, što bi bio znak i da je neprijatelj tu negdje. Nakon pola sata snažnog nevremena šator je sačuvan, a druženje je nastavljeno. Zbog jakog nevremena javnosti se obratio i meteorolog Bakir Krajinović.

Upozorenje opravdalo ulogu

– Treći toplinski val je iza nas. Ove godine trebamo biti sretni, pa i presretni jer smo imali samo tri. Ni jedan nije bio ni blizu rekordno ekstreman, ni jedan nije predugo trajao i poslije svakog došlo je značajnije osvježenje u obliku oborina i nižih temperatura zraka. Tijekom ponedjeljka osvježenje koje je pristiglo u Bosnu i Hercegovinu dugo je najavljivano. Ciklona koja je trenutačno iznad sjevera Italije i prateći frontalni sustav uvjetovali su oborine praćene grmljavinom i olujnim udarima vjetra. Narančasto upozorenje opravdalo je svoju ulogu – kazao je Krajinović, istaknuvši da je pad temperature u trenutku prolaska olujnog sustava bio i do 15 stupnjeva. Brzine vjetra dosezale su i do 80 kilometara na sat i napravile značajne štete. U kolovozu je bilo 9 dana s olujnim udarima vjetra, što je više od prosjeka. – Do kraja mjeseca nestabilno vrijeme prognozira se za cijelu Bosnu i Hercegovinu. Povremeni pljuskovi, nešto intenzivniji na jugu zemlje, uz temperature između 11 i 16 °C, na jugu zemlje do 18°C. Danju između 18 i 24 °C, na jugu zemlje do 28°C. Od petka stabilnije i toplije vrijeme – najavio je.

Temperature su, kako i osjetimo, pale za 10 do 15 stupnjeva u odnosu na prethodne dane. Sezonska prognoza AccuWeathera da ćemo imati nestabilno ljeto, kako stvari stoje, obistinila se, međutim, da će oborine biti ovakvog intenziteta, rijetko je tko očekivao. Sada se pripremamo za klimatološku jesen, nadamo se, bez previše drame…