Namex vikend

OPTIMISTIČNA NAJAVA IZ VARŠAVE: Poljska će za dvije godine imati najjaču kopnenu vojsku u Europi

Poljski ministar obrane Mariusz Blaszczak izjavio je u ponedjeljak da će njegova zemlja do 2026. godine imati najjaču kopnenu vojsku u Europi.

“U roku od dvije godine, vojska Poljske će imati najjaču kopnenu vojsku, a jedna od najvažnijih komponenti kopnene vojske bit će raketna artiljerija”, izjavio je ministar na konferenciji za novinare u Toruńu u sjevernom dijelu Poljske, prenosi agencija Anadolu.

Prema ljestvici vojne snage Global Firepower 2023, Velika Britanija, Francuska i Italija imaju najjače vojske u Europi nakon Rusije.

Poljska agencija za naoružanje potpisala je ovaj tjedan okvirni sporazum s američkom vladom za kupnju 486 topničkih bacača dugog dometa HIMARS.

Ministar Blaszczak je rekao da će poljska vojska imati 500 lansera HIMARS u 28 eskadrila do 2026. godine, a isporuke će započeti krajem 2025. godine.

“Integracija američkih lansera HIMARS s poljskim sustavima dogodit će se u sljedeće dvije godine”, rekao je.

Prošle jeseni Ministarstvo obrane Poljske potpisalo je sporazum s Južnom Korejom prema kojem će Poljska dobiti 288 lansera Chunmoo, samohodnih raketnih sustava za višestruko lansiranje (MLRS) koji mogu ispaljivati ​​različite vođene i nenavođene projektile.

Ranije ove godine, ministarstvo je potpisalo ugovor vrijedan 1,4 milijarde dolara sa SAD-om za isporuku 116 tenkova M1A1 Abrams.

Poljska vojna modernizacija također je uključivala narudžbu za 250 tenkova M1A21 SEPv3 Abrams u vrijednosti od 4,7 milijardi dolara, s isporukom od 2024. do 2026. godine.

Poljska je potpisala zakon koji ovlašćuje vladu da troši tri posto BDP-a na obranu počevši od 2023. Neki članovi vlade rekli su da će Poljska sljedeće godine ciljati na četiri posto.

Poljska je punopravna članica NATO-a od 1999. godine.

Fenix-magazin/SIM/Hina