Namex vikend

Medvjeda je sve više na bh. ulicama: Koji je razlog a šta može biti rješenje?

Sve više medvjeda u urbanim područjima i štete na košnicama podijelili su javnost, a Bišćani su odlučili da svoju medvjedicu puste u Nacionalni park i nazovu Una

Posljednjih mjeseci učestale pojave medvjeda izvan prirodnih staništa i njihove šetnje ulicama uznemirile su mnoge građane u različitim dijelovima države. Zbog takvog slučaja u Bihaću se razmatrao i odstrel medvjeda, međutim, rendžeri su riješili problem na ljepši način.

NAVADILI SE
– Nakon dugotrajnih nastojanja i napora, u organizaciji JP Nacionalni park Una, u noći s četvrtka na petak u mjesnoj zajednici Žegar humano je uhvaćena, uspavana i prevezena u Nacionalni park Una mlada medvjedica, koja je proteklih mjeseci obitavala u urbanim dijelovima grada, priopćili su po obavljenom poslu.

No, u Parlamentu Federacije delegat HNP-a Ivan Ivić skrenuo je pažnju kolegama da i na Kupresu imaju problema sa medvjedima.

– To se navadilo posred grada tražiti hranu, zapazili smo najmanje pet različitih medvjeda koji se pojavljuju. Bojim se da se to bez organiziranog odstrela ne može riješiti, kazao nam je Ivić.

Prije nego su počeli silaziti u grad, medvjedi su u potrazi za hranom dolazili u prigradska naselja, gdje su uništavali pčelinjake.

Predsjednik lovačkog udruženja Orlov kuk iz Tomislav-Grada Mate Buntić objašnjava da je već petnaest godina na snazi zabrana lova mrkog medvjeda u FBiH, što je doprinijelo njihovom nekontroliranom razmnožavanju.

– Razlozi zabrane su, prije svega, što sve donedavno nisu bila definirana uzgojna područja, zbog čega se nije moglo pristupiti postupku izrade planova gospodarenja mrkim medvjedom. Planovi se temelje na realnoj procjeni brojnog stanja mrkog medvjeda, a plan je gotov i sad nam ostaje čekati njegovo prihvaćanje na županijskoj i federalnoj razini, istaknuo je Buntić.

Postoji i drugo obrazloženje prisustva medvjeda u naseljima, a koje ne podrazumijeva da je odstrel nužan.

– Ova godina će ostati zapamćena kao nerodna, kada se u prirodi bilježi izostanak uroda bukvice, žira, šumskog voća i plodova, te druge hrane koju medvjed koristi u prehrani kao pretežiti biljožder, smatraju u NP-u Una.

Oni ne spore da je zbog zabrane lova na medvjede došlo do povećanja broja vrste, ali ističu da je silazak u naselja posljedica nedostatka hrane u staništima.

– Prisustvo medvjeda unutar i u blizini naselja, i samim tim pričinjavanje šteta, pojačano je u vrijeme parenja, odnosno u periodu od svibnja do srpnja, kada mlađi medvjedi i ženke sa mladima izbjegavaju susrete sa agresivnim mužjacima. Sve su to razlozi koji su doveli do češćeg pojavljivanja medvjeda u naseljima i rubnim dijelovima grada, a samim tim do značajnih šteta na imovini i izazivanja straha kod ljudi zbog pojave ove velike zvijeri, zaključuju iz NP-a Una.

SAČEKUŠE
Tim Nacionalnog parka Una zahvaljuje dr. sci. Slavenu Reljiću za stručnu podršku u pripremanju ove i ostalih interventnih aktivnosti koje se tiču zbrinjavanja problematičnih medvjeda, vlasnicima pčelinjaka gdje su pravili brojne sačekuše i Marku Ivanišu na tehničkoj podršci i videonadzoru. Mladoj medvjedici, koju su uhvatili i pustili u dubine zaštićenog područja, dali su ime Una, a njeno kretanje će nastaviti pratiti u svrhu znanstvenog istraživanja.

 

The post Medvjeda je sve više na bh. ulicama: Koji je razlog a šta može biti rješenje? first appeared on ABCportal.info.

Objava Medvjeda je sve više na bh. ulicama: Koji je razlog a šta može biti rješenje? pojavila se prvi puta na ABCportal.info.