Namex vikend

U općini Vitez radi se na očuvanju mentalnog zdravlja djece i adolescenata

Projekt “Zajedno za tebe”, koji inicira i financira Općina Vitez, počeo je s radionicama.

Izazovno vrijeme

Ovim projektom obuhvaćene su osnovne i srednje škole na području općine Vitez. Prve aktivnosti počele su u Osnovnoj školi Vitez, potom u Osnovnoj školi Dubravica, a radionice su za idući tjedan planirane i u Osnovnoj školi Bila, navode iz Općine Vitez.

Tema edukativnih radionica za nastavnike i roditelje je “Adolescencija i pubertet – faze, rizici, zaštitni faktori mentalnog zdravlja, uloga roditelja, uloga nastavnika”, a za djecu “Naše mentalno zdravlje”. Teme za roditelje i nastavnike imaju primarni cilj jačanje mentalnog zdravlja djece i adolescenata, jačanje njihovih zaštitnih faktora mentalnog zdravlja. Tema za djecu, osim izravnog rada na jačanju njihovih zaštitnih faktora mentalnog zdravlja i izravnih uputa kada i kako potražiti pomoć ako im je potrebna, imat će radionički dio u kojem će otvoreno i anonimno imati priliku napisati što njima treba od nastavnika, roditelja, prijatelja. Nastavnici i roditelji će također imati priliku iznijeti svoje potrebe.

Edukativne radionice provodi doc. dr. sc. Klementina Nuk Vuković, psihologinja.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, od 10 do 20 posto djece ima poremećaj mentalnog zdravlja, a 50 posto psihijatrijskih bolesti razvije se i progredira već u vrijeme djetinjstva i adolescencije. Psihički poremećaji su vodeći uzrok disabiliteta mladih u cijelom svijetu. Neliječeni psihički poremećaji negativno utječu na razvoj djece, njihovo školsko postignuće i potencijal da žive ispunjen i produktivan život. Izostanak prepoznavanja i liječenja mentalnih bolesti može imati tragične posljedice, kao što je samoubojstvo koji je na drugom mjestu uzroka smrtnosti u dobnoj skupini od 15 do 24 godina. Razvojne faze adolescenata nose također niz specifičnosti i rizika koje trebaju poznavati oni koje žive i rade s djecom i adolescentima. Vrijeme u kojem živimo nosi i svoje izazove o kojima moramo češće i otvorenije razgovarati.

Psihoterapija i savjetovanje djece i adolescenata bitno se razlikuju od psihoterapije odraslih osoba. Dijete ne može samo zatražiti pomoć psihologa zbog psiholoških poteškoća koje se mogu javiti u razdoblju djetinjstva i adolescencije, već je ovisno o roditeljima, odnosno njihovu prepoznavanju teškoća i traženju pomoći od stručnjaka. Osim toga, o odnosu i suradnji roditelja i terapeuta/savjetnika ovisi i prihvaćanje i tijek samog tretmana. Navedeni podaci, osim naših iskustvenih svakodnevnih, ukazuju na potrebu kontinuiranog educiranja profesionalaca koje nosi i stalno “propitivanje” o vlastitoj uspješnosti/neuspješnosti, učinjenom/propuštenom na našem putu osobnog i profesionalnog razvoja, koji idu pod ruku.

Nerijetko nakon kliničkih revizija unutar Centra za mentalno zdravlje razmišljamo o “brojkama” izvan sustava, osobito posljednjih godina kada je evidentan porast broja djece i adolescenata koji su u riziku od samoubojstva. I tada sasvim jasno se iskristalizira važnost programa primarne prevencije koji unutar društvenih zajednica imaju svoje mjesto, ali uvijek trebaju biti područje dodatnog, kontinuiranog rada.

Djeca su prioritet

U zaštiti mentalnog zdravlja djece i adolescenata nužna je suradnja i sudjelovanje zajednice u cijelosti, roditelja, nastavnika, svih institucija i pojedinaca u zajednici. Koordinacijski tim za unaprjeđenje prevencije mentalnog zdravlja djece i mladih općine Vitez podržava i radi na realizaciji projektnih aktivnosti vezanih uz mentalno zdravlje, s posebnim osvrtom na djecu i mlade, a potom i na sve ostale stanovnike općine Vitez. Interes djece i adolescenata trebao bi biti na prvom mjestu, svatko pojedinačno je važan, navodi se također iz Općine Vitez.