Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine u žalbi na oslobađajuću presudu Ramizu Drekoviću za zločine u Kalinoviku 1995. godine ocijenilo je danas da su izvedeni pogrešni zaključci, dok je obrana istakla da je stotine dokaza demantiralo optužnicu.
Iznoseći žalbu pred Apelacijskim vijećem Suda BiH, Tužiteljstvo je navelo da je prvostupanjskom presudom pogrešno i nepotpuno utvrđeno činjenično stanje, te da je došlo do povreda postupka, zatraživši ukidanje oslobađajuće presude i zakazivanje novog suđenja. Tužitelj Vladimir Simović je kazao da nije jasno kako je Prvostupanjskom vijeće moglo zaključiti da nema uzročno-posljedične veze između naredbe optuženog i granatiranja Kalinovika, javlja BIRN BiH.
– Nije postojalo drugo granatiranje osim predmetnog – rekao je Simović.
On se osvrnuo na zaključke da nema dokaza da je Drekovićeva naredba od 26. svibnja 1995. stigla na istureno zapovjedno mjesto u Bjelimićima, navodeći da se Vijeće pozivalo na svjedoke koji su izravno bili zaduženi za realizaciju naredbe. Prema riječima tužitelja, iluzorno je bilo očekivati da se ti svjedoci sjećaju naredbe i da je logično da su negirali djelovanje po središtu Kalinovika.
Simović je naveo da su zanemareni dokazi o neselektivnom gađanju, kao i svjedočenja da nitko nije mogao ispaliti granate bez naredbe Drekovića, kao zapovjednika Četvrtog korpusa Armije RBiH.
– Iz dokaza proizilazi da je apsolutnu zapovjed nad artiljerijom imao zapovjednik korpusa – rekao je tužitelj, dodajući da je Prvostupanjsko vijeće poklonilo vjeru isključivo svjedocima obrane koji su nastojali pomoći optuženom.
Simović je kazao da je vještak obrane naslijedio Drekovića na poziciji zapovjednika Četvrtog korpusa.
– Kako on nije kontaminiran, a jesu neki svjedoci Tužiteljstva kojima sud ne poklanja vjeru – naveo je tužitelj.
On je govorio i o sudskoj praksi, navodeći da standardi dokazivanja nisu konzistentni s onima u predmetu vođenim protiv Novaka Đukića za granatiranje Tuzle.
– U navedenom predmetu uopće nije bilo pisane naredbe, pa je Sud na osnovu indicija zaključio da je Đukić izdao naredbu, a ovdje se zanemaruje pisana naredba – kazao je Simović.
Optužnica protiv Drekovića obuhvaća granatiranja Kalinovika od 22. i 26. svibnja, te 3. lipnja 1995., u kojima je došlo do pogibije jedne učenice te ranjavanja više druge djece i civila.
Obrana je zatražila da Apelacijsko vijeće odbije žalbu Tužiteljstva kao potpuno neosnovanu i potvrdi oslobađajuću presudu.
Branitelj Mirsad Crnovršanin je kazao da Tužiteljstvo koristi samo jednu naredbu, a da se događaji iz optužnice odnose i na dane prije i poslije. On je kazao da je vještak potvrdio da se naredba artiljeriji izdaje jednokratno i da ne može važiti za predstojeće dane.
– Ne postoji ni jedan svjedok, ni jedan od 760 materijalnih dokaza Tužiteljstva i Obrane iz kojih će proizaći da je Ramiz Dreković izdao naredbu za neselektivno gađanje civilnih ciljeva – kazao je Crnovršanin.
Prema njegovim riječima, vještak Tužiteljstva nije mogao navesti na koje se pravilo poziva za tvrdnju da je Dreković jedini imao ovlašćenje da izdaje naredbe za upotrebu artiljerije. Branitelj je kazao da je optuženi sačinio detaljnu plansku dokumentaciju i podijelo ovlašćenja.
– Ne može on svaki dan zvati ispaljuje li se u zoni od 130 kilometara. On je uspostavio pravila – rekao je Crnovršanin.
On je kazao da za jednu točku optužnice uopće nisu izvedeni nesposredni svjedoci, kao ni uložena dokumentacija s uviđaja. Prema njegovim riječima, ne mogu se praviti poređenja s predmetom protiv Đukića, ali da, iako je riječ o prenošenju usmenih naredbi, to mora biti negdje zabilježeno.
Dreković je kazao da je tvrdnja da je jedino on mogao izdavati naredbe artiljeriji suprotna dokazima i da se može utvrditi da je on ovlastio sva tri zapovjednika isturenih zapovjednih mjesta za upotrebu artiljerije.
Dodao je da je sačinio plansku dokumentaciju i da poslije toga nije imao potrebe izdavati naredbe.
– Ni jedan civilni cilj ne nalazi se u odobrenom planu… Isključivo su planirani vojni civljevi – rekao je Dreković.
Apelacijsko vijeće naknadno će donijeti odluku po žalbi./HMS/