Namex vikend

Opasan trend za djecu i mlade na području Hercegovine: Konzumacija nikotinskih vrećica prijeti mentalnom zdravlju

Snus

Konzumacija nikotinskih vrećica ‘in’ je među srednjoškolcima, ali i osnovcima viših razreda. Vrećice nikotina od voćnih okusa do mentola, svojevrsna alternativa cigaretama, konzumiraju se u ustima, otapanjem između gornje usne i desni. Slične su ‘snusu’, duhanskim vrećicama za oralnu upotrebu čija je konzumacija kod nas zabranjena. Dostupne su na gotovo svim kioscima, u jednoj kutijici je 20 nikotinskih vrećica. Iako se ne smiju prodavati maloljetnicima oni nekako pronađu način, a i cjenovno su im, ako ekipa podijeli trošak, vrlo dostupne.

Dio nastavnika i roditelja s područja Čapljine doznalo je za ovaj trend kad se dječak od 13 godina požalio na bol i mučnine u stomaku. Više poslušajte u tonskom prilogu Radiopostaje Čapljina

 

– Još prošle godine sam te vrećice našla sasvim slučajno, kad sam preslagivala sinu ormar, zabio ih je u robu. Prvo sam pomislila da je muž stavio u ormar vrećice za skupljanje vlage. Kad je mali došo iz škole reko je ‘nije moje, prijatelj mi je dao da mu pričuvam’, spominje snus, a ja pojma nemam što je to. Kako se prep’o, objasnio mi je i kako se koriste, ali ‘on nije nikad, to prijatelj radi, malo ga zamantra pa mu je to lijepo’ – priča nam prvi susret s novom ‘zanimacijom’ među učenicima majka dubrovačkog srednjoškolca koja je tad doznala da to uopće postoji.

Za vrećice nisu čuli ni u nekim dubrovačkim osnovnim i srednjim školama, u drugima nam potvrđuju kako nisu imali takvih slučajeva. E-cigarete i energetska pića su, kažu, prava pošast među tinejdžerima.

– To stavljate pod desni, imate razne okuse, razlika je i u jačini. Vrećice su veličine žvake – kaže nam djelatnica jednog kioska. Na pitanje kupuju li tinejdžeri, pokazuje natpis ‘zabranjena prodaja duhanskih proizvoda mlađima od 18’.

Odvratno, jako peče usta

– Kod mene nema prodaje tinejdžerima, vraćam ih. Dolaze oni, traže i vrećice i elektronske cigare. Znate što se dogodi, ja im ne dam a oni dođu s mamom koja onda kupi. To je otrov! Nisam pušač pa ne znam puno o tome ali kaže mi jedan čovjek da je to odvratno, on je jednom uzeo umjesto cigara, kaže da jako peče usta, previše je tu nikotina – priča nam.

Iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo upozoravaju kako su se ovi proizvodi vrlo intenzivno pojavili u školama prije nekoliko mjeseci, na što ukazuju nastavnici. Iz Odjela za mentalno zdravlje Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije kažu kako do sada ‘nitko nije zatražio stručnu pomoć ili savjet oko konzumacije nikotinskih vrećica’.

Vrećice bi odraslima trebale pripomoći u odvikavanju od cigareta, ali za djecu u razvoju, kaže struka, mogu izazvati od euforičnog do konfuznog stanja čak tjeskobe, jer u pitanju je velika količina nikotina za tinejdžerski mozak. Vrećice se konzumiraju u ustima pa mogu biti ugroza za oralno zdravlje, spominje se i parodontoza. Iako se radi o relativno novom proizvodu i posljedice konzumiranja nisu detaljno istražene, štetni učinci nikotina itekako su poznati.

image

Vrećice bi odraslima trebale pripomoći u odvikavanju od cigareta, ali kod djece u razvoju mogu izazvati od euforičnog do konfuznog stanja, čak i tjeskobe

 Božo Radić/Cropix

U kojoj mjeri izloženost većim količinama nikotina, a upućeniji ističu kako je u jednoj vrećici nikotina kao u deset cigareta, može negativno utjecati na mentalno zdravlje tinejdžera, pitali smo Mislava Staničića, magistra struke psihologije.

– Nikotin se miješa u prijenos živčanih impulsa, djelujući na određene neurotransmitere, na način da potiče i razvija ovisnost o tvarima koje ga sadrže i koje se unose u tijelo. Navedeni neurotransmiteri imaju ulogu u kognitivnim funkcijama, kao što su učenje i pamćenje, dok je učenje proces od ključne važnosti u navedenom razvojnom periodu djece i tinejdžera. Razvoj živčanog sustava još nije završen, pa djelovanje nikotina, koje je različito u intenzivnijem obliku, osvrćući se na navedene promjene, može otežati obavljanje zadataka u tom životnom periodu.

 

Nikotin kao u cigaretama nema ometajućeg djelovanja na kognitivne funkcije, dok bi se za uviđanje djelovanja nikotina kao u nikotinskim vrećicama trebala provesti istraživanja. Ako će konzumiranje rezultirati jedino ovisnošću, onda to ne bi trebalo biti značajno ugrožavajuće za konzumente. No, ako takav nikotin djeluje u negativnom smjeru, onda to, uz ovisnost, može imati dugoročnije negativne posljedice.

 

Mladog psihologa na Odjelu psihijatrije Opće bolnice Dubrovnik pitali smo što tinejdžere navodi na konzumaciju onog što je opasno za njihovo zdravlje i razvoj. Je li to nezrelo dokazivanje u okolini ili još jedan izazov kojeg treba ostvariti?

 

– Tinejdžeri nikotinske vrećice mogu doživljavati kao da nisu odobrene ili kao da su odobrene, ali se smatraju nepoznanicom, pa su vrećice posrednici prema uzbuđenju i riziku. U ovom kontekstu, te su godine za mlade vrijeme istraživanja i vrijeme u kojem je vjerojatnije da će sudjelovati u ponašanjima kakva se pripisuju skupini ljudi koja sadrži obilježja izlaganja rizičnim aktivnostima, pa je i izlaganje opasnosti sastavni dio takvih ponašanja, čak i ako opasnost postoji hipotetski.

 

Paralelno, konzumacija nikotinskih vrećica postaje aktivnost koja se percipira kao zona sigurnosti jer s korištenjem postaje poznata, pa izlaganje određenim oblicima rizika postaje prihvatljivije. Ako su nikotinske vrećice dostupne, može se dogoditi dodatna podjela među skupinama tinejdžera, što može otežati nošenje s tinejdžerskim osjećajima i mislima o različitosti.

Malo je vjerojatno da će osoba tinejdžerske dobi porazgovarati s roditeljima o nikotinskim vrećicama, smatra Staničić, pa je zbog toga otežano ostvariti uspješnu komunikaciju u smjeru u kojem će tinejdžeri uvažiti poruke i znanja koje im roditelji daju.

– Ako roditelj ne odobri tinejdžeru kupovinu i konzumaciju nikotinskih vrećica, a on ih želi konzumirati, sasvim je izgledno da će ih tinejdžer konzumirati. S njima je uvijek najbolje razgovarati tako da im se pokaže, da ih se čuje i da se njihovo mišljenje uvažava, zato što će roditelji time ostvariti mogućnost da tinejdžeri uvaži njihove savjete, koliko je to moguće, u tinejdžerskoj dobi.

 

Na pitanje je li se možda na Odjel OBD obratio neki roditelj maloljetnika zbog stanja nastalog prekomjernim korištenjem nikotinskih vrećica, zatražio savjet za dijete, magistar psihologije odgovara:

– S obzirom da sam na vježbeničkom stažu u Općoj bolnici Dubrovnik, pod mentorstvom kliničkog psihologa, profesora Josipa Lopižića, a ovo je relativno nova problematika, još nismo imali iskustva s onima koji su konzumirali nikotinske vrećice. Teško je prognozirati hoće li se to razviti u problem razmjera ovisnosti, zbog kojeg bi se tražila stručna pomoć.

Objava Opasan trend za djecu i mlade na području Hercegovine: Konzumacija nikotinskih vrećica prijeti mentalnom zdravlju pojavila se prvi puta na Ljubuški na dlanu.