Namex vikend

Šest godina od haaške presude i tragične smrti generala Praljka

Foto: Epa

Navršilo se točno šest godina od srijede, 29. studenoga 2017., kada je okončan najdugovječniji sudski proces ikada, a vjerojatno i jedan od najkompleksnijih u povijesti.

Proces u kojem je donesen konačan, ali i vrlo diskutabilan, zaključak kako su šestorica Hrvata iz Herceg-Bosne Jadranko Prlić, Bruno Stojić, Slobodan Praljak, Milivoj Petković, Valentin Ćorić i Berislav Pušić ratni zločinci, odnosno dio šireg “udruženoga zločinačkog poduhvata” s ciljem etničkog čišćenja, progona i istrebljivanja Bošnjaka/muslimana, koji svoje korijene ima u Republici Hrvatskoj, predvođen prvim hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom, ministrom obrane Gojkom Šuškom i generalom Jankom Bobetkom.

U donesenoj pravomoćnoj presudi Haaškoga suda Prliću je potvrđena zatvorska kazna od 25 godina zatvora. Stojiću, Praljku i Petkoviću potvrđena je kazna od 20 godina zatvora, Ćoriću je potvrđeno 16 godina zatvora, dok je Pušiću potvrđena jedinstvena zatvorska kazna od 10 godina. Ukupno 111 godina zatvora.

Nakon što je žalbeno vijeće potvrdilo kaznu od 20 godina generalu Slobodanu Praljku rekao je: „General Praljak nije ratni zločinac i s prijezirom odbacujem vašu presudu”, te popio sadržaj iz bočice za kojega se kasnije utvrdilo kako je riječ o otrovu.

General Slobodan Praljak je godinama prikupljao ratne dokumente, pisao knjige temeljene na činjenicama i argumentima. Svoje stavove iznosio je čvrsto uvjeren u ispravnost istih i u više javnih nastupa, a od ideala u koje je vjerovao ni pod razno nije htio odstupiti.

Na posljednji počinak ispraćen je 7. prosinca 2017. godine u zagrebačkom krematoriju, a posljednje zbogom rekli su mu članovi najuže obitelji i tek nekolicina bliskih prijatelja koje je general naveo u oproštajnom pismu upućenom obitelji.

jabuka.tv/ Tomislavcity