Skupština Hercegovačko-neretvanske županije, na današnjoj izvanrednoj sjednici dala je suglasnost na Izmjene i dopune Financijskog plana Zavoda za 2023. godinu.
Izmjenama i dopunama Financijskog plana Zavoda za 2023. godinu (Rebalans II) planirani su ukupni prihodi u iznosu od 191.094.000 KM što je za 23.202.000 KM ili 13,82% više u odnosu na Rebalans I.
Razlog povećanja rezultat je povećanja prihoda od doprinosa (povećanje osnovice plaća, povećanje plaća, inflacija i porast broja osiguranika u radnom odnosu).
Ključni razlozi zbog kojih je Zavod uradio Izmjene i dopune Financijskog plana (Rebalans II) za 2023. godinu su:
– 20.000.000 KM financijske potpore bolničkim zdravstvenim ustanovama u HNŽ/K
– 4.000.000,00 KM financijske potpore ugovornim domovima zdravlja
– Dodatnih 1.212.000 KM za točnost i kvalitetu šifriranja po DRG – u
– 500.000 KM za sufinanciranje novih zdravstvenih usluga
„Duboko svjesni ukupnog stanja u sustavu zdravstva, posebice u zdravstvenim ustanovama koje pružaju usluge zdravstvene zaštite našim osiguranicima Izmjenama i dopunama Financijskog plana Zavoda (Rebalans II) planirano je povećanje sredstava, u odnosu na sredstva predviđena temeljnim ugovorima, u iznosu od 20.000.000 KM za bolničke zdravstvene ustanove i 4.000.000 KM za domove zdravlja. Navedena sredstva biti će transferirana zdravstvenim ustanovama u istim omjerima po kojima su potpisani temeljni ugovori. Također, ovim Rebalansom planirano je 1.212.000 KM za točnost i kvalitetu šifriranja po DRG – u i 500.000 KM za nove zdravstvene usluge“, kazala je direktorica Zavoda, Ana Vidačak.
I ovim izmjenama Financijskog plana (Rebalans II) Zavod je potvrdio svoju potpunu opredijeljenost i usmjerenje za unaprjeđenje zdravstvenog sustava ove županije/kantona kroz kontinuirano unaprjeđenje prava osiguranika i potporu zdravstvenim ustanovama sukladno svojim ovlastima i financijskim mogućnostima./HMS/