Maglajlija Taner Mustabašić je zahvaljujući šestogodišnjem angažmanu na kruzeru obišao gotovo cijeli svijet. Svoj prvi ugovor dobio je u lipnju 2017. Slučajno je ugledao objavu starijeg prijatelja kako putuje i radi na kruzeru te mu se javio. Ostalo je povijest. On je za Avaz govorio o avanturi na brodu te što planira sada kada se usidrio na jednom mjestu. – Budući da sam tada prestao studirati na fakultetu jer se nisam pronašao u tome, imao sam motivaciju napraviti konkretan korak u životu i ne ostati dugo “na mjestu”, što se često zna dogoditi ljudima u istoj situaciji, tako da sam bio jako sretan kada sam konačno dobio pozitivan odgovor od tvrtke – izjavio je Mustabašić.
Različita mjesta i kulture
Svaki početak je težak, kako ističe, ali to ga nije obeshrabrilo.
– Prvi let zrakoplovom, strah od nepoznatog, tisuće stranih ljudi na brodu, ali vrijeme liječi sve, pa se tako s vremenom čovjek navikne i nakon tri tjedna sam se osjećao već kao kući. Naravno, uvijek ima i nekoliko osoba s Balkana koje su spremne pomoći – prisjetio se Mustabašić. Prednosti ovog posla svakako su i prilika da se otputuje u mnoge krajeve svijeta, što ni njega nije zaobišlo. – Najljepše mi je bilo u Meksiku i na Jamajci, vesela kultura i mnogo zanimljivih mjesta, ali vrijedi spomenuti i hladnija područja, poput norveških fjordova, za osobe koje vole vodopade, prirodu, brda i planine. Iz perspektive radnika na brodu rekao bih kako su mi najdraži Španjolska i Kanarski otoci zato što je tamo sve jako blizu luke te se, čak i kada nema mnogo vremena za izlazak s broda, može u svakom slučaju barem kratko prošetati vani – istaknuo je Mustabašić. Ova pustolovina Taneru je pomogla i u osobnom razvoju. – Budući da sam bio introvertan prije, mogu reći da me to iskustvo mnogo promijenilo i oslobodilo s obzirom na to da se upozna toliko različitih zemalja i kultura. Čak i na brodu bude većinom pedesetak nacija – dodao je. Taner preporučuje, pogotovo mlađima, ako žele proputovati i zaraditi novac ili nisu sigurni što žele dalje, da pokušaju s poslom na brodu. – Možda se i pronađete u tome pa stvorite karijeru jer uvijek ima opcija za unaprjeđenje – zaključio je Mustabašić.
Vrijeme za nove prilike
– Nakon šest “morskih godina”, sad kada sam obišao sve zemlje koje je moja kompanija mogla ponuditi, odlučio sam da je vrijeme usidriti se na jednom mjestu. Trenutačno sam kući, ali planiram uskoro ići u inozemstvo raditi. Drago mi je što sam imao priliku okusiti taj život, ali sada je vrijeme za nove prilike – rekao je Mustabašić. Šest godina trajala je Tanerova plovidba svijetom.