
Ruski antiratni aktivisti u Crnoj Gori organizirali su potpisivanje podrške opozicionom političaru Borisu Nadeždinu za kandidaturu na martovskim predsjedničkim izborima u Rusiji jer je, kako navode, jedini kandidat koji se protivi ratu u Ukrajini.
“Ovo je način da podrškom njemu pokažemo naš antiratni stav”, kaže za Radio Slobodna Europa (RSE) Olga Stepanova, koja se nakon početka ruske agresije na Ukrajinu doselila u Budvu.
Do sada je prikupljeno oko 1.700 potpisa za Nadeždina.
Da je važnija od brojke, poruka koja se time šalje, smatra jedan od organizatora Ilya Gurevič.
“Svi ti ljudi su napustili dom i došli u Crnu Goru zbog ruskog režima i rata. Ovo je njihova poruka da žele promjene”, kaže za RSE Gurevič, i dodaje da Rusi prikupljaju podršku Nadeždinu i u više drugih evropskih zemalja.
Predsjednički izbori u Rusiji će se održati od 15. do 17. ožujka.
Iz Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore su saopćili da ih je Ambasada Ruske Federacije obavijestila da će u ambasadi u Podgorici, sredinom marta, organizirati glasanje na predsjedničkim izborima u toj zemlji.
U Crnoj Gori zvanično boravi oko 27.000 Rusa.
Prethodno je, 26.siječnja, Ministarstvo vanjskih poslova Rusije saopćilo da će Rusi u inozemstvu moći da glasaju na predsjedničkim izborima i u “neprijateljskim” zemljama.
Crna Gora je od ožujka 2022. na toj listi zbog uvođenja sankcija Rusiji, zbog agresije na Ukrajinu.
(Vijesti.ba)