Zmije su vođene svojim čulom mirisa, a u potrazi za hranom ili partnerom mogu se naći i u vašem dvorištu. Uklonite mirise koji ih privlače pa ćete umanjiti šansu da se susretnete s njima.
Vomeronazalni organ
Svako živo stvorenje na ovoj našoj planeti je u potrazi za hranom, pa tako i zmije. Ovi gmazovi prije svega „namirišu“ svoju okolinu, ali ne koriste nos, kao što to činimo mi, ljudi. Zmije miris percipiraju hemorecepcijom, odnosno koristeći posebni organ – Jakobsonov ili vomeronazalni organ.
Naime, kada zmija isplazi jezik, skuplja čestice iz zraka na temelju kojih pronalazi kemijske tragove i mirise u svojoj okolini. I tako, ako se u vašem dvorištu nalaze mirisi, za koje ona procijeni da su poslastice, navratit će i kod vas.
Na vama je da im pošaljete poruku kako u vašem okruženju nema ništa od onoga što je njima zanimljivo, a to možete učiniti tako da se pobrinete ukloniti mirise koji ih najviše privlače.
– Oglas –
Pripazite na ostatke hrane koji privlače glodavce
Zmije neće na vaše ostatke hrane, ali ćete njima privući glodavce koji će kod vas u dvorištu ili vrtu obaviti cijeli proces probavljanja hrane, pa će odložiti višak – odnosno izmet. Njega će lako namirisati i odlučit će baš kod vas potražiti omiljeni im plijen.
Vole ptičija jaja
Miris ptica, njihov izmet ili gnijezda mogu potencijalno privući zmije. Ako želite učiniti uslugu pticama i u dvorištu im ostaviti bazenčiće s vodom, imajte u glavi da je vaše dvorište postalo zanimljivo zmijama.
– Oglas –
Privlače ih žabe i ribe
Zmije koje žive u vodi ili poluvodene zmije obožavaju miris vodozemaca poput žaba ili riba.
Jedna zmija privuče drugu
Zmije mogu osjetiti feromone koje ispuštaju druge zmije. Osim hranjenja, potreba za parenje također ulazi u one urođene instinkte pa će, pogotovo kad im je sezona odlaganja jaja, zmije prilaziti mjestima gdje osjećaju prisutnost drugih zmija.
Da biste se osigurali, u vrt posadite biljke čiji mirisi odbijaju zmije, a to su zmijska biljka, neven, božikovina i hrizanteme.
– Oglas –