U Neumu je u petak 24. svibnja, održano edukativno predavanje dvije renomirane stručnjakinje; sa područja dječje endokrinologije i dijabetologije, prim. dr. Željke Bilinovac, te kliničke psihologinje, KBT psihoterapeuta u edukaciji, Ivane Granić Galić, obje zaposlene na odjelu Pedijatrije SKB Mostar. Doktorice su okupljenima približile glavne probleme s kojima se danas susreću djeca i roditelji.
Način prehrane kao glavni uzrok pretilosti i dijabetesa
Doktorica Bilinovac je kroz svoje predavanje pojasnila kako su pretilost i dijabetes najčešće bolesti današnjice. Podijelila je i činjenicu da mi kao narod, prema istraživanju, spadamo u jedne od najdebljih u Europi. Zašto je to tako?
-Oglas-
“Naši stari su živjeli puno skromnije, imali su dosta manje, a hranili su se puno bolje”, rekla je doktorica, istaknuvši kako je potrebno imati više raznovrsnih ali manjih obroka kroz dan. Naglasila je važnost fizičke aktivnosti, posebno kod djece te preporučila da djeca što više borave na svježem zraku.Na primjeru je pokazala idealan tanjur, odnosno što bi sve on trebao sadržavati kako bi u naš organizam unijeli sve potrebno.
Doktorica je ukazala na važnost vitamina D3 za naš organizam. Pojasnila je kako je kronični nedostatak vitamina D3 iako živimo na sunčanom podneblju, te da je potrebno uzimati dodatak vitamina D3 jer je i nedostatak ovog vitamina jedan od uzroka dijabetesa.
Naglasila je kako su bolesti poput anoreksije, bulimije i drugi je poremećaji u prehrani sve učestaliji, a da je njihovo liječenje izuzetno teško, zahtjevno i dugačko, stoga je potrebno učiniti sve kako do takvih oboljenja ne bi došlo.
Djeca do 2. godine nemaju što tražiti pred ekranima
Doktorica Galić-Granić govorila je ponajviše o najvećem problemu s kojim se roditelji susreću u današnjem odgoju, a to je ekranizacija!
“Djeca do 2 godine nemaju što tražiti pred ekranima!”, snažna je poruka ove dječje psihologinje.
Doktorica je kroz primjere iz prakse u bolnici, ali i iz vlastitih primjera kao roditelja, pokušala objasniti koliko loše ekrani utječu na današnju djecu, ali i odrasle, odnosno cjelokupno društvo i obitelj.
“Smatram da su igrice jedna od najčešćih ovisnosti danas, osobito kod djece, što je veliki problem današnjice”, zaključila je dr. Galić -Granić.
Poručila je roditeljima da je skoro pa sve na njima. Oni su ti koji odlučuju kako će i na koji način odgajati svoju djecu, što će im dozvoliti, a što ne, i koliko će im se istinski posvetiti. Koliko dajemo, toliko i dobijemo, otprilike…
Granice moraju postojati!
“Granice su nužne za zdrav odgoj djeteta! Danas roditelji dosta idu linijom manjeg otpora, daju djeci sve kako bi ih usrećilo, a zapravo je njima potrebno jako malo, a to je naša prisutnost u njihovom životu. Ugasite ekrane, upalite život!”, snažna je poruka današnjeg predavanja doktorice Ivane Galić- Granić.
Doktorice su kroz interaktivno predavanje doista probudile zanimanje kod svih prisutnih, te su nakon izlaganja ostavile i prostor za pitanja i komentare što je predavanje učinilo dodatno zanimljivim. Vjerujemo kako je ovo predavanje doista bilo korisno, te se nadamo kako ćemo ove gošće uskoro ponovno vidjeti u Neumu.
Predavanje je organizirala udruga Mare nostrum uz potporu Općine Neum i podršku Doma zdravlja Neum. Moderator predavanja je bila Nikolina Lovrić.