Namex vikend

Lagumdžija potvrdio da će se “pretresti” cijelo pravosuđe

Vijeće ministara BiH usvojilo je izmjene Zakona o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću (VSTV) BiH, a kojima se do 28. veljače 2025. godine odgađa formiranje odjela koji će se baviti provjerom izvještaja o imovini sudaca, tužitelja i članova VSTV-a.

To je donekle riješilo probleme u pravosudnom sustavu, jer će novoimenovani kadrovi moći početi s radom, a provjere će proći naknadno.

Ovo je, uvjetno rečeno, „krpljenje“ sustava, ali će sudovima i tužiteljstvima, koji vape za novoimenovanim sucima i tužiteljima, dobro doći, jer će oni moći preuzeti dužnost. Nakon što ovaj odjel počne s radom, njihova provjera će imati prioritet.

Ako se dogodi da ne dobiju pozitivnu ocjenu, ići će u disciplinski postupak. To nosi određene rizike, ali imajući u vidu koliko su potrebni ti kadrovi, smatram to pozitivnom odlukom. Provjerama podliježu i članovi VSTV-a, čak i oni koji su ranije imali mandat, pa se na ovaj način nama skida teret da možemo ostati bez kvoruma u dogledno vrijeme, kaže predsjednik VSTV-a Halil Lagumdžija.

Odjel za izvještavanja o imovini nositelja pravosudnih funkcija je formiran, ali s radom ne može početi prije nego što budu osigurana sredstva za prijem 14 njegovih uposlenika.

VSTV je još u studenom prošle godine okončao svoj dio posla, ali je, unatoč brojnim urgencijama, Vijeće ministara BiH nacrt proračuna usvojilo tek polovinom ove godine, a on treba proći oba doma PSBiH.

Procedura osnivanja ovog odjela, faktički, nije ni počela. Po usvajanju proračuna stječemo uvjete da prema Agenciji za državnu službu pošaljemo zahtjev za raspisivanje natječaja za tih 14 pozicija. Eksterni natječaj traje 30 dana, a daljnja procedura, u najboljem slučaju, neće biti završena za dva i pol mjeseca. Izabrani kandidati moraju proći i provjere OSA-e BiH, koja traje od dva do tri i pol mjeseca, kaže Lagumdžija za “Dnevni avaz”.

Imenovanje članova ovog odjela bit će provedeno pod supervizijom eksperata iz EU. Nakon što on počne s radom, članovi VSTV-a, koji eventualno ne dobiju pozitivnu ocjenu, kroz kraću proceduru trebali bi biti razriješeni dužnosti, a za nositelje pravosudnih funkcija izmjene i dopune zakona predviđaju disciplinski postupak.

Nakon prioritetnih provjera koje se odnose na novoimenovane kadrove, u skladu s kapacitetima spomenutog odjela, trijažu će proći cijelo pravosuđe. Obaveza je svih sudaca i tužitelja da jednom godišnje dostavljaju financijske izvještaje pa će oni biti predmet opservacije, pojašnjava Lagumdžija.

Sa suradnicima sam već obavio sastanak, s direktorom OSA-e, zamolio sam ih da u mjeri u kojoj to mogu daju prioritet u provjerama naših kandidata, bez utjecaja na kvalitetu provjera. Odjel, u najboljem slučaju, neće biti operativan ni do početka veljače naredne godine, ističe Lagumdžija.

Stanje u pravosuđu BiH očajno, visoka korupcija ”de facto” nekažnjiva

(www.jabuka.tv | Foto: “Avaz”)