Namex vikend

Prezentacija projekta proizvodnje magnezija na Kupresu i dalje izaziva burne reakcije: Osvrt Ante Smolje iz Kupresa

Prezentacija prethodne procjene studije proizvodnje magnezija na Kupresu, izazvala je brojne reakcije kako stanovništva tako i stručne javnosti. Prevladavaju dvije krajnje opcije: jedna je afirmacijska da je to milenijski projekt za Kupres i kuprešku visoravan i drugi da je to konačan kraj Kupresa i Kuprešaka, ali i da će izgradnja ovoga postrojenja imati mnogo šire negativne posljedice.

Osobni komentar s prijedlozima na prethodnu procjenu studije za proizvodnju magnezija od strane investitora BH Magnezij & Minerali d.o.o. KUPRES, na lokaciji Osmanlije Kupres relevantnim institucijama ali i medijima uputio je i Ante Smoljo iz Kupresa (Goravci). Njegov tekst prenosimo u cijelosti.

Poštovani!

Prije bilo kakve dublje i šire rasprave po ovom pitanju, a u svezi proizvodnje magnezija na ovom lokalitetu, Osmanlije u Kupresu, Investitor bi nam trebao odgovoriti na nekoliko pitanja:

  1. Koji postupak kod termičke redukcije će se koristiti u izdvajanju magnezija od dva moguća, UGLJENOTERMIČKI ili SILIKOTERMIČKI postupak?
  2. Koje vrste peći će se koristiti u termičko-tehnološkom postupku za izdvajanje i dobivanje magnezija?

Kod ovog svog izlaganja želim naglasiti da sam se konzultirao sa strukom i sa  znanstvenicima ozbiljne reputacije po ovom pitanju.

Moje primjedbe i zapažanja su slijedeća:

Ponuđena studija je ozbiljno manjkava.

Studija uopće ne navodi da je Kupreška visoravan vododjelnica Jadranskog i Crnomorskog sliva, te ne navodi da eksploatacijsko polje dolomita upravo dijelom leži na tom vododijelnom području, dok se drugi dio tog vododijelnog područja nalazi uz ili do eksploatacijskog polja u neposrednoj blizini Plazenice i Stožera, što sve skupa čini jednu i jedinstvenu cjelinu tog vododijelnog područja.

Dalje, Studija ne navodi uopće izdašne podzemne bazene pitke vode u neposrednoj blizini eksploatacijskog polja i mjesta samog proizvodnog procesa magnezija. Govorim o podzemnom bazenu pitke vode Bašinac (južno). Drugi puno veći i izdašniji podzemni bazen pitke vode, Orlovača, nalazi se odmah ispod pomenute vododjelnice, a sve u blizini eksploatacijskog polja i same proizvodnje. (Istočno između Otinovaca, Botuna, Kukavica, Kuta i Vrila). O našem planinskom biseru, Kukavičkom (Lupoglavskom) jezeru, gotovo ni spomena u ovoj Studiji. Studja navodi samo jedno površinsko izvorište pitke vode, Pločata vrila, dok drugih 300-stotinjak uopće ne spominje.

Znamo da ta mnogobrojna izvorišta pitke vode s potocima čine i oblikuju rijeke Milač i Mrtvica, obje ponornice, te da svojim poniranjem dalje čine slivove rijeka Cetine, Trebišnice i Plive. (Birforkacija dijela toka Mrtvice). Ne pije li možda i Dubrovnik i njegovi žitelji pitku vodu s KUPRESA?

Ako je sve ovo izneseno tako, a jeste, nije li za ovaj mega-projekt potrebna i vodna suglasnost, kako je to Zakonodavac izrijekom propisao.

Studija također ne navodi da je Kupreška visoravan najviša naseljena visoravan u BiH, pa i šire, sa organiziranim životom ljudi primjereno 21-vom stoljeću, sa svom potrebitom infrastrukturom.

Studija također ne navodi da je plato Kuprepkog polja najviše u nizu kraških polja međusobno ovisno i povezano (Kupreško, Duvanjsko, Livanjsko, Sinjsko polje), te čine jednu geološko-morfološku cjelinu.

Studija gotovo nikako ne dotiče stanovništvo i ljude Kupresa, kako samog naseljenog grada Kupresa, u kojem sa njegovom užom okolicom živi 95% stanovništva, a sve u neposrednoj blizini eksploatacijskog polja i proizvodnih pogona, dok oko 5% ostalog stanovništva živi u prijeratnim naseljima na rubu granica općine.

Studija navodi da je Prostornim planom općine Kupres definirano eksploatacijsko polje dolomita i da je Prostornim i Regulacionim planom zadan, planiran i definiran oblik proizvodnje na tom području. Važećim Prostornim planom je predviđena rekultivacija toga lokaliteta. Tim Planovima nije definiran ovaj kemijsko-termičko-tehnološki postupak proizvodnje magnezija i spinela. Ovdje se ne radi o pukoj eksploataciji dolomita, nego o kemijskoj industriji.

Zakonodavac, također, propisuje, ako nešto nije propisano, definirano i usklađeno s Prostornim planom, da se u tom slučaju ne može izdati Okolišna dozvola. Dakle, ovdje je odgovornost na onima koji te dozvole daju ili ne daju. Gospodo iz nadležnog Federalnog ministarstva, na Vama je puna odgovornost!

Dalje, Predlagač ove Studije o utjecaju na okoliš, koja nam je ponuđena izrijekom navodi: (citat) „da će sam transport sirovine, tj. dolomita sa lokaliteta-nalazišta Grguljača do proizvodnih pogona biti putem žičare ili transportne cijevi, o čemu će se naknadno odlučiti zajedno s Općinom i biti će predmetom posebne procijene o utjecaju na okoliš. Za prijevoz će se koristiti samo električna energija“. (kraj citata) Držim da je itekako bitno, već u ovoj fazi rasprave na ovu temu o utjecaju na ljude i životnu sredinu da imamo sve pokazatelje i tu još jednu Studiju iz ovog transportnog segmenta sirovine do proizvodnog pogona. Investitor i ne pomišlja, kako nam je prezentirano ponuđenom Studijom, izgraditi zasebne cestovne komunikacije, nego će kako ovdje stoji, koristiti postojeće.

ZAKLJUČAK:

Buduće Odluke svih nivoa vlasti, od općinske do državne, po ovom vrlo osjetljivom pitanju, po meni, nadilaze njihove ovlasti i kompetencije.

Predlagač ponuđene nam Studije o zaštiti okoliša i životne sredine, tj. Investitor ne daje dovoljne i dobre stručne odgovore o utjecaju takovog termičkog-tehnološkog-kemijskog postupka proizvodnje magnezija i spinela na ljude, na vode i na ukupni ekosustav dupreškog kraja i šire.

Studija je više prostora i stranica posvetila ptičijim i životinjskim vrstama nego živim ljudima. Studija kaže da će ptice s Kukavičkog jezera i Kupreških bara najčešće obitavati na Ramskom jezeru i da su one tu samo u preletu. A ja pitam, kud ćemo i kamo ćemo mi Kuprešaci sviti svoje gnijezdo?!

 NAJBOLJE JE DA TO NAROD KUPRESA ODLUČI NA NARODNOM REFERENDUMU

 

 Dostavljeno:

Općina Kupres n/r Načelnika
Vlada Federacije BiH, Ministarstvu zaštite okoliša i turizma
Vladi Županije HB (K 10), Ministarstvo gospodarstva
Investitoru
Medijima
Pismohran a/a