Ekonomska kriza koja je zahvatila EU, a posebno Njemačku, pogodila je i sektor industrije namještaja u Republici Srpskoj, gdje je u prvih sedam mjeseci ove godine zabilježen pad od 30 posto.
Pero Gavranović, proizvođač namještaja iz Prijedora, kaže da su u srpnju i kolovozu imali znatno manji promet u odnosu na prošlu godinu.
– Svi smo mi ovdje relativno mali proizvođači. Imali smo situaciju da su naši ljudi koji rade vani ove godine kupili znatno manje namještaja. Na tržištu EU ne možemo naći neke veće projekte poput opremanja hotela i slično – kaže Gavranović.
Kriza uvelike pogodila ovaj sektor
Igor Andrić, sekretar Udruženja šumarstva i drvoprerade u Privrednoj komori RS, potvrdio je da je kriza uvelike pogodila ovaj sektor.
– Kriza se osjetila i prošle godine, a ove godine se samo pojačala. U sedam mjeseci ove godine fizički obujam proizvodnje namještaja pao je za 29,7 posto. Kriza je na tržištu EU, gdje su naši proizvođači izvozno orijentirani. Sve dok se ne otklone uzroci krize, stanje u ovom sektoru teško da će se popraviti – kaže Andrić.
Situaciju je zakompliciralo i poskupljenje ploča od kojih se izrađuje namještaj, pa su proizvođači često prisiljeni poskupljivati svoje proizvode, što, s druge strane, nikako ne odgovara kupcima čija je kupovna moć iz dana u dan sve manja .
VIDEO Dodik: Republika Srpska je protiv dolaska njemačkih vojnika u BiH