Namex vikend

Novi projekt EP HZHB: Nove vjetroelektrane su planirane na području Bila i Planinice

Kompanija Zagrebinspekt  d.o.o. Mostar izabrana je za najpovoljnijeg ponuđača za izradu procjene utjecaja na okoliš za VE Velika Vlajna/Jastrebinka i VE Planinica kompanije Elektroprivreda HZHB Mostar.
Prihvaćena je cijena od 235.000 KM bez PDV-a.

Na javnu nabavku prijavila su se četiri ponuđena – pored Zagrebinspekta i CPK VBanja Luka, Ecoplan Mostar i Enova Sarajevo.

Ponude Zagrebinspekta i Enove su ocijenjene kao tehnički prihvatljive, a ponude CPK i Ecoplan kao neprihvatljive.

Ponuda Enove bila je najskuplja i iznosila je 257.00000 KM.

VE Velika Vlajna/Jastrebinka i VE Planinica novi su projekti Elektroprivrede HZHB.
Nove vjetroelektrane su planirane na području Jastrebinke i Planinice. U slučaju VE Velika Vlajna/Jastrebinka se predviđa izgradnja dvije vjetroelektrane, sa postavljanjem 18 vjetroturbina. Lokacija se nalazi na brdu Bile čiji je najviši vrh Jastrebinka sjeverozapadno od grada Mostara ili sjeveroistočno od Širokog Brijega

U blizini planirane vjetroelektrane prolazi dalekovod od 110 kV.
Mjerenja koja su provođena od 2004. odnosno 2006. godine, pokazala su da za obje vjetrolektrane postoji povoljna topografija. I pored planirane VE Planinica, sa jugoistočne strane, prolazi dalekovod od 110 kV.

www.abcportal.info

The post Novi projekt EP HZHB: Nove vjetroelektrane su planirane na području Bila i Planinice first appeared on ABCportal.info.