Uvriježeno mišljenje da se “od hladnoće prehladimo” nije potpuno netočno, ali ni potpuno znanstveno utemeljeno, ističe stručnjakinja dr. Kal.
Znanstvenica iz oblasti genetičke medicine, koja živi u Londonu i putem društvenih mreža dijeli korisne savjete prilagođene laičkom razumijevanju, objašnjava da problem nastaje kad je tijelo izloženo hladnom i suhom zraku tijekom zime. U jednom videouratku osvrnula se na drevno vjerovanje da “hladnoća uzrokuje prehladu”, koje nas podsjećaju i naše bake.
Hladnoća ne izaziva prehladu, ali može ju potaknuti – polako objašnjava liječnica.
Naime prehlade su prouzročene virusima, dakle ako nema virusa, ništa od prehlade (mada sama riječ uključuje “hlad” i sugerira suprotno). No, hladno vrijeme i studen mogu oslabiti prirodnu obranu našeg tijela, što je “pozivnica” virusima za ulazak u organizam. I eto belaja!
Kako hladnoća utiče na tijelo? Pa, prva obrambena linija su specijalizirane stanice u gornjim dišnim putevima. One stvaraju gustu sluz koja zarobljava patogene. Rečene stanice, k tomu, koriste molekularne “metlice”, kako bi uklonile sluz i izbacile patogene iz organizma.
Problem nastaje kad je tijelo izloženo hladnom i suhom zraku tijekom zime; rečene stanice funkcioniraju idealno u toplom i vlažnom okruženju, a na nj zimi ne možemo uvijek računati, objašnjava stručnjakinja. Kao primjer navodi buđenje s grloboljom nakon noći provedene u hladnoj sobi; to je rezultat oštećenja stanica, koje se oporavljaju kad se tijelo zagrije.

Nećemo se prehladiti od hladnoće
No, ako je virus već iskoristio priliku i ušao u organizam, postoji opasnost od infekcije, popularne “viroze”.
Zaključak je da se nećemo prehladiti, razboljeti od hladnoće kao takve, ali ona može naše tijelo oslabiti i učiniti podložnijim, prijemčivijim na virus. Stoga je, ukratko, uputno izbjegavati hladan i suh zimski zrak kad virusi vrebaju na domaćina!
Uostalom, u toplom je ugodnije, zar ne?
Sezona je prehlada i gripa: Donosimo vam domaći eliksir za jačanje imuniteta