Namex vikend

U Hrvatskoj najavljen novi bojkot trgovina: ‘Trgovački lanci su nam pokazali srednji prst’

Autor: Dnevno.ba

Platforma Halo, inspektore, koja je organizirala prvi bojkot trgovina zbog visokih cijena, najavila je novi bojkot za sljedeći petak. Prvi bojkot, održan 25. siječnja, značajno je smanjio promet trgovcima, no predstavnik trgovačkih lanaca, Mirko Budimir, izjavio je da trgovci neće mijenjati svoje cijene i nazvao bojkot “navodnim”, ističući da neće utjecati na njihovo poslovanje.

Objavu s Facebooka platforme Halo, inspektore u nastavku.

Lidl.
Foto: Ante Cizmic / CROPIX

Novi crni petak

“Trgovački lanci su nam preko svog predstavnika pokazali srednji prst
IDEMO: NOVI ‘CRNI PETAK’ ZA TRGOVCE

Napokon smo čuli što o bojkotu kažu i sami trgovci, oni koji formiraju krajnju cijenu proizvoda za potrošača. Jer, krajnja cijena proizvoda je ono što potrošač vidi i plaća. I jedino na što potrošač može reagirati u cijelom lancu sudionika u kreiranju cijene od proizvođača do police.

Hrvatski potrošač je reagirao – bojkotom. A sada su na bojkot reagirali i trgovci.

Predstavnik trgovačkih lanaca u Hrvatskoj udruzi poslodavaca, Mirko Budimir, potpredsjednik Izvršnog odbora HUP-a – Udruge trgovina, gostujući u informativnoj emisiji RTL Danas, dan nakon bojkota, 25. siječnja, prenio je svim potrošačima ključnu poruku trgovaca: ‘Mi ćemo nastaviti raditi kao i do sada (…)’ i ‘(…) taj navodni bojkot neće ništa promijeniti (…)”, napisali su.

Foto: Jure Miskovic / CROPIX

Uspjeli su i ne staju

Podsjećamo, organizatori tvrde da je veliki bojkot trgovina 24. siječnja uspio, a tvrdnju potkrijepljuju podacima Porezne uprave koji su pokazali da su građani u navedeni petak potrošili upola manje nego istog dana tjedan dana ranije. Trgovački centri koji su inače prepuni, u petak su zjapili prazni. Savjetnik potrošačke platforme “Halo inspektor” Josip Kelemen za HRT izjavio je kako su iznenađeni odazivom građana, koji su bez obzira na političku pripadnost pokazali jedinstvo istaknuvši su građani ovim bojkotom jasno poručili da više ne mogu tolerirati stalna poskupljenja i inflaciju.

I u BiH najavljen bojkot trgovina: ‘Pa cijene su više nego u Njemačkoj, troškovi su nepodnošljivi’

“Ovo je prvi put da su ljudi poslali jednu snažnu poruku bez obzira na političku ili neku drugu pripadnost i rekli su dosta nam je enormnih poskupljenja, dosta nam je inflacije, poduzmite nešto, počnite rješavati, nemojte spavati,” rekao je Kelemen i dodao kako je inicijativa dobila podršku iz regije i postala svjetska vijest. Pojasnio je kako je upravo nezadovoljstvo zbog stalnog rasta cijena, koje su daleko iznad europskih standarda, potaknulo ovu masovnu akciju.

Autor: Dnevno.ba