Dječji vrtić jedno je od najvažnijih mjesta u životu svakog djeteta. To je prostor igre, prvih prijateljstava, učenja i istraživanja svijeta. Generacije djece prošle su kroz Dječji vrtić Neum, a uspomene na bezbrižne vrtićke dane i dalje žive u njihovim sjećanjima. Posebno mjesto među tim uspomenama zauzimaju maškare – vrijeme veselja, kreativnosti i čarolije, koje su već 35 godina neizostavni dio vrtićkog života.
35 godina malih maškara – tradicija koja spaja generacije
Ove godine obilježava se 35. obljetnica malih maškara u Dječjem vrtiću Neum. Tijekom proteklih desetljeća, kroz vrtić je prošlo mnoštvo djece, a sada u njemu borave i djeca nekadašnjih mališana, koji su se i sami u djetinjstvu maskirali i sudjelovali u veseloj povorci kroz Neum.
-Oglas-
U proteklih 35 godina izmijenile su se čak 54 različite maske, a tri teme su bile toliko omiljene da su se ponovile dva puta. Mališani su se maškarali u krokodile, meduze, pčelice, sove, patuljke i Snjeguljicu, vile i vilenjake, kineske princeze i ratnike, ovčice, likove iz “Fifi i cvjetnog društva”, šumske vilenjake i mnoge druge šarene i maštovite likove.
Nekadašnje maškare u Neumu – veselje i tradicija
Neum je prije Domovinskog rata bio poznat po spektakularnim maškarama. Organizirane povorke okupljale su sudionike iz Stona, Dubrovnika, Opuzena, Ploča, Metkovića, Neuma. Glavni događaj održavao se ispred hotela “Grand” (nekadašnjeg hotela “Neum”), a program je bio prepun veselja, glazbe i smijeha. Maske su se krojile i šivale s velikom pažnjom, a posebna svečanost bilo je paljenje krnjevala, uz dodjelu nagrada za najbolje maske. Brojne tiskovine pisale su o maškarama u Neumu, a zanimljiv je bio i izbor za miss maškara. Nagradu je jedne godine odnijela naša sugrađanka Anka Leženić.
Dječji vrtić Neum se priključio ovom veseloj tradiciji od 1990. godine, te su mališani svake godine sudjelovali u maškaranoj povorci koja je razveseljavala sugrađane. I danas se nastavlja taj običaj – vesela dječja povorka prolazi neumskim ulicama, od vrtića do hotela “Sunce”, donoseći smijeh, radost i šarenilo u grad.
Pripreme za maškare – zajedništvo djece, roditelja i odgajateljica
Pripreme za maškare u vrtiću počinju mjesec dana prije povorke. U kreativnim radionicama, odgajateljice, djeca i roditelji izrađuju maske, kroje kostime i smišljaju detalje kako bi svaka maska bila što upečatljivija. Roditelji se rado uključuju, a mnogi se i sami maskiraju i sudjeluju u tradicionalnoj povorci.
Ravnateljica vrtića, Marijana Matić, istaknula je kako su maškare uvijek obilježene veselom atmosferom, čarolijom i zajedništvom.
„Puno je truda uloženo u izradu maski, a najveća nagrada je dječja radost. Mame i tate s veseljem sudjeluju u pripremama, a u krojenju maski nerijetko pomažu i djedovi i bake. Sve ovo pokazuje koliko su maškare važan događaj za cijelu zajednicu,“ rekla je ravnateljica.
Maškare – najveseliji dan u djetinjstvu
Ravnateljica vrtića podijelila je dojmljivu izjavu mnogih mališana: „Ovo je najljepši dan u mom životu!“ Smijeh, ples, maskiranje i neizostavne krafne čine ovaj dan posebnim za svako dijete. Cilj vrtića je zajedno stvarati nezaboravne trenutke i uspomene koje će djeca nositi kroz život.
„Maškare u vrtiću uvijek su u veseloj atmosferi, sve je puno čarolije, ugodnog druženja i smijeha. Šiju se i kroje kostimi, a u pripremu su uključene i mame i tate, što stvara poseban osjećaj zajedništva. Svi se trudimo pomoći jedni drugima kako bi maska na kraju bila što bolja.“, naglasila je ravnateljica.
„Djeca obožavaju ovaj dan – zabava, glazba, ples i šarene maske čine ga posebnim. Vodeći se tradicijom, uvijek govorimo kako maškare tjeraju zimu i donose lijepe dane i proljeće. To je i naš simbol optimizma, jer uz dječji smijeh, Neum zaista procvjeta u bojama i veselju.“, dodala je ravnateljica.
Naglasila je kako su se maškare održavale i tijekom pandemije:
„Čak ni u vrijeme pandemije nismo odustali od naše tradicije. Svaka je skupina tada prošetala po naselju, a nakon povratka u vrtić, svaka je skupina zasebno plesala i zabavljala se na dvorištu uz Lola klaunice. Maškare su simbol veselja i zato ih uvijek slavimo.“
Također je istaknula i važnost zajedničkog rada i truda svih uključenih:
„Cilj nam je zajedno stvarati nezaboravne trenutke i uspomene za djecu. Sve se radi u duhu suradnje – roditelji pomažu, mame šivaju, tate izrađuju rekvizite, a odgajateljice s djecom osmišljavaju koreografije.”
Ovakvi događaji nisu samo prilika za veselje, već su i važan dio odrastanja. Djeca kroz igru i maštu razvijaju kreativnost, uče o suradnji i zajedništvu te postaju dio tradicije koja se prenosi s generacije na generaciju. Baš kao što se nekadašnje generacije s osmijehom prisjećaju svojih vrtićkih dana, tako će i današnje male Neumljanke i Neumljani jednog dana pričati o svojim maškarama – danima punim smijeha, prijateljstva i šarenih maski.