Namex vikend

Tužiteljstvo BiH formiralo predmet ‘Viaduct’: Sve se provjerava

Tužiteljstvo BiH formiralo predmet ‘Viaduct’: Sve se provjerava

Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine formiralo je predmet koji odnosi na slučaj “Viaduct”.

Provjerava se što se točno dogodilo i tko je kriv u aferi teškoj preko 110 milijuna maraka za neizvršavanje Međunarodne arbitražne presude, otkriva Raport.

Potvrdio odvjetnik Baroš
Predmet je formiran, kako saznajemo još prije nekoliko mjeseci, točnije krajem prošle godine.Čak je Tužiteljstvu BiH stigla i krivična prijava koju su podnijeli odvjetnici koji zastupaju slovensku kompaniju Viaduct.

Ovu informaciju potvrdio je za Raport i pravni zastupnik Viaducta Predrag Baroš. Prijava je, prema informacijama podnesena protiv Vijeća ministara BiH i Predsjedništva “zbog nemarnosti u rješavanju problema”.

Riječ je broju predmeta T 20 0 KTNK 0026153 24, što znači da je predmet aktivan još od prošle godine, prije blokade računa BHANSA-i i odluke općinskih sudova da se krene s pljenidbom državne imovine.

“To je točno. Podnijeli smo prijavu prije nekoliko mjeseci. Znam da je predmet formiran u Tužiteljstvu”, rekao je kratko Baroš za Raport.

Kako ovaj sarajevski medij piše državni tužitelj, koji je zadužio predmet, već započeo s određenim provjerama, ali nije poznato je li donesena naredba o pokretanju istrage i je li za sada itko ispitan u postupku u kojem je Vlada RS bila dužna isplatiti novac Slovencima.

Također, Tužiteljstvo BiH je još jednu prijavu zaprimilo i 2022. godine, odmah po pravosnažnosti arbitražne presude u kojoj se zatražila isplata 39,8 milijuna eura, uz kamatu retroaktivno obračunatu od 13. studenog 2021. do datuma isplate.

Sve potpisala Cvijanović
Prema Sporazumu potpisanom 2017. godine, Vlada Republike Srpske bezuvjetno se obavezala da će isplatiti sve novčane kazne po arbitraži.

Sporazum je potpisala tadašnja premijerka RS Željka Cvijanović, ali se sve guralo godinama pod tepih, a kamate su rasle.

Prema informacijama Raporta, Republiku Srpsku u ovom sporu u Washingtonu zastupao je odvjetnički ured iz Beograda Karanović & Partners’, koji je imao i svoje urede u BiH, a ne Pravobranilaštvo BiH.

Pravobranilaštvo je samo dobilo informaciju da se dug mora platiti. Međutim, pitanje je zašto je o svemu godinama šutjelo i zašto slovenska kompanija nije tužila RS.

www.abcportal.info