Svjetski dan osoba s Down sindromom obilježava se 21. ožujka, simbolično zbog genetske karakteristike osoba s Down sindromom, koja uključuje tri kopije 21. kromosoma. Ovaj dan ima za cilj podizanje svijesti o izazovima s kojima se osobe s Down sindromom suočavaju u svakodnevnom životu, te o važnosti prihvaćanja i razumijevanja.
Prvi put je obilježen 2006. godine u Singapuru, a od tada se slavi širom svijeta. Down sindrom je dobio ime po engleskom liječniku Johnu Langdonu Downu, koji ga je prvi opisao 1866. godine. 1959. godine, francuski genetičar Jérôme Lejeune otkrio je uzrok sindroma – dodatni treći kromosom na 21. paru, što dovodi do ukupnog broja od 47 kromosoma u stanici, umjesto uobičajenih 46.

Imaju jedinstven pogled na svijet
Down sindrom se javlja kod približno jednog od 650 novorođene djece, a iako se rađaju s određenim teškoćama, osobe s Down sindromom poznate su po svojoj toplini i jedinstvenom pogledu na svijet. Iako žele sudjelovati u zajednici, i dalje se suočavaju s preprekama, nerazumijevanjem i predrasudama.
Jedan od simbola ovog dana su šarene rasparene čarape, koje su postale simbol raznolikosti i prihvaćanja. Iako postoji mit da osobe s Down sindromom ne mogu upariti čarape, to nije točno. Nošenje šarenih čarapa zapravo nosi poruku da smo svi različiti, ali jednako vrijedni, te pokazuje podršku osobama s Down sindromom i njihovim pravima na ravnopravan i dostojanstven život.
Studija pokazala: Znak slabosti mozga koji se može prepoznati u govoru