Vjernici svjetskih monoteističkih religija obilježavaju danas svoje značajne blagdane – katolici, pravoslavci i drugi kršćani Uskrs, najveći blagdan koji kroz Kristovo uskrsnuće simbolizira pobjedu života nad smrću, a židovi Pashu – blagdan u kojemu se prisjećaju oslobođenja iz egipatskoga sužanjstva.
Jasne poruke
Kada se tomu doda i da svi kršćani ove godine na isti dan proslavljaju Uskrs, dolazimo do rijetko viđene situacije koja možda i na simboličan način može progovoriti o osnovnim postulatima religija, onima koji govore o potrebi uspostave trajnog mira i bratske ljubavi među narodima na planetu. Ti postulati posebnu vrijednost dobivaju kroz ključnu poruku koju Uskrs nosi sa sobom, ona je sadržana kroz Kristov nauk koji u središtu ima ljubav prema bližnjemu, ali se manifestira i kroz činjenicu da je Uskrs blagdan koji donosi nadu, osvjetljuje put i svjedoči snazi života. Kršćani i židovi njeguju snažan međureligijski dijalog i imaju međusobno poštovanje.
Papa Franjo i glavni rimski rabin Riccardo Di Segni razmijenili su čestitke u povodu blagdana Uskrsa i Pashe koji ove godine, neuobičajeno, padaju na isti dan za katolike i židove, objavio je Vatican News, prenijela je IKA. Iz Židovske zajednice Rima naveli su kako je Papa rabinu uputio “srdačne i bratske” čestitke. U svojoj poruci papa Franjo je istaknuo važnost Pashe, svetkovine koja, prema židovskoj tradiciji, podsjeća na oslobođenje naroda Izraela iz egipatskog ropstva i njegovo putovanje prema Obećanoj zemlji. – Uoči blagdana Pasha, godine 5785. prema židovskom kalendaru, želim uputiti najiskrenije i bratske čestitke vama i dragoj rimskoj židovskoj zajednici. Ova svetkovina podsjeća da je Svemogući oslobodio svoj ljubljeni narod iz ropstva i doveo ga do Obećane zemlje. Neka vječni i milosrdni Bog i danas bude s vama, neka vas prati obiljem svojih blagoslova te vas u svojoj beskrajnoj dobroti uvijek štiti. Molim vas da nastavite moliti za mene, dok i ja jamčim svoje molitve za vas. Neka nam Svevišnji dopusti da stalno rastemo u prijateljstvu. Chag sameach – poručio je Papa.
Rabin Di Segni uputio je zahvale Papi na čestitkama, uputivši i vlastite, uz osobitu brigu za Papino zdravlje.
– U podudarnosti naših uskrsnih blagdana želim vam uzvratiti srdačne čestitke, s posebnom mišlju za vaše zdravlje – neka vam se stalno poboljšava. Neka Gospodin blagoslovi naše zajednice i dodatno ojača naše prijateljstvo, osobito u ovim izazovnim vremenima – istaknuo je rabin Di Segni.
Ta razmjena poruka još je jedan dokaz sve snažnijeg međureligijskog dijaloga i međusobnog poštovanja između Katoličke crkve i Židovske zajednice u Rimu, navodi se.
Uz oporavak, papa Franjo nastavlja s aktivnostima koje pokazuju njegovu snagu volje, pa je tako na Veliki četvrtak posjetio zatvor “Regina Coeli” u Rimu, susrevši se s oko 70 zatvorenika različite nacionalnosti koji su ga dočekali pljeskom i skandiranjem. Ovom prilikom poglavar Katoličke crkve svima je darovao Evanđelje i krunicu, a s nekima je i razgovarao, saslušavši njihove priče te im jamčeći svoje molitve. Papa je nastavio slati poruke u kojima poziva na djelovanje. Tako je na Veliki četvrtak u u bazilici svetog Petra na misi posvete ulja, a koju je uime pape Franje predvodio kardinal Calcagno, kardinal pročitao Papinu homiliju u kojoj potiče svećenike da svoju svećeničku službu gledaju kao službu svećeničkom narodu kako bi vjernicima donijeli radosnu vijest Kristova uskrsnuća.
Potreba dijaloga
Poruke pape Franje osobito dobivaju na značaju u današnjem vremenu koje traži konstantan i snažan međureligijski dijalog, koji može biti i svojevrsna platforma na kojoj će se ostvarivati zaustavljanje nasilja i ratova, povratak razgovoru i uvažavanju. Vjerski predstavnici imaju značajan autoritet koji može biti ključna karika u ostvarivanju misije postizanja svjetskog mira.