Pred vama su po 24. put kandidati zaOsobu godine u BiH. Od prvog danaljestvicaje podignuta visoko, željelo se graditibolje društvo, i to kroz ljude koji činevelika djela.NaBHT 1 je održana posebna emisija“Ususret Večernjakovu pečatu”, a u četvrtak u 14.10 je repriza emisije.
Legendarni urednik i voditelj Dževdet Tuzlić i ove je godine bio u glavnoj voditeljskoj ulozi.
Ove godine nominirali smo sportaše, gospodarstvenike, kulturne djelatnike, vjerske autoritete, političare i lobiste za BiH, znanstvenike, liječnike, male ljude velikih djela koji su se istaknulihumanošću, pothvatima, uspjesima…
Generalni direktor državne televizijeBelmin Karamehmedovićuvijek je imao najljepše riječi za Večernjakov pečat, pa tako i večeras tijekom svog obraćanja.
U emisijisu se obratilii glavni urednik Večernjeg lista Dražen Klarić, kao i glavni urednik bh. izdanja Večernjaka i generalni direktor Pečata Jozo Pavković kao ljudi iz matične kuće koja je pokrenula jedinstven projekt ocjenjivanja izvrsnosti u svijetu.
HRT je i ove godine uz Večernjakov pečat, što je večeras potvrdila i urednica Uršula Tolj. Suradnja dviju državnih televizija na Večernjakovu pečatu uvijek je bila fantastična.
Dževdet Tuzlićje predstavio imena i prezimena onih koji su ušli u borbu za prestižno priznanje. Prvo su predstavljeni humanisti, zatim Pothvat godine, potom Uspjeh godine, Gospodarstvo, Medicina i znanost, Međureligijski dijalog, Kultura i scena, Politika, Lobisti za BiH, Sport te na kraju Ponos BiH – Heroji poplava…
Emisiju ‘U susret Večernjakovom pečatu’prenosili smos YouTube kanala BHRT-a:
Na prvom Večernjakovu pečatu Osoba godine u BiH bio je Mijo Brajković, čovjek koji je ostavio neizbrisiv trag u industriji, politici i kulturi. Drugi laureat bio je kardinal Vinko Puljić. Od tog dana prošle su pune 22 godine. On će ove godine treći put u svom životu birati papu, i to kao najstariji kardinal. Nakon njega priznanje je odnio Dragan Čović, tadašnji hrvatski član Predsjedništva BiH, zatim ugledni tuzlanski liječnik Emir Kabil. Osoba godine bio je i teniski as iz Banje Luke Ivan Ljubičić, onda Milorad Dodik dok je još bio i miljenik međunarodne zajednice. Laureat za 2007. bio je visoki predstavnik u BiH Miroslav Lajčák, koji je poslije postao slovački ministar i predsjednik Skupštine UN-a, za 2008. dr. Ante Kvesić, šef bolnice u Mostaru, za 2009. Halid Bešlić, legendarni glazbenik koji se nakon prometne nesreće prometnuo u jednu od najvećih zvijezda koja ujedinjuje sve. Osoba godine za 2010. bio je jedan od najuspješnijih srednjobosanskih gospodarstvenika Franjo Rajković, za 2011. časna sestra Lukrecija Mamić, hrvatska mučenica koja je ubijena u Burundiju. Za 2012. Osobe godine bili su Dervo Sejdić i Jakob Finci, predstavnici manjina čije pitanje, baš kao ni pitanje konstitutivnog hrvatskog naroda u BiH, nikad nije riješeno. Potom za 2013. Osobe godine postaju pape Franjo i Benedikt XVI., za 2014. priznanje dobiva gospodarstvenik i humanitarac iz Bugojna Husejn Smajić. Povijesnim govorom sve je začinio te postao Osoba godine u BiH za 2015. Enis Bešlagić. Za 2016. Osoba godine u BiH postao je Marko Pipunić, vlasnik Žita u Hrvatskoj, rodom s Plehana, čovjek koji je postao sinonim za uspjeh u gospodarstvu. Za 2017. Osobe godine su četvorica izbornika iz BiH koja su četiri reprezentacije odvela na Svjetsko prvenstvo. To su bili Zlatko Dalić, Vahid Halilhodžić, Mladen Krstajić i Vladimir Petković. Onda za 2018. godinu nakon povijesnog, hrvatskog srebra Osobe godine postaju Zlatko Dalić i sedmorica veličanstvenih hrvatskih nogometaša čiji su korijeni iz BiH ili su igrali u BiH, poput kapetana svih kapetana Luke Modrića (uz Dalića, laureati su postali Vedran Ćorluka, Mateo Kovačić, Dejan Lovren, Ivan Rakitić, Tin Jedvaj, Luka Modrić, Mario Mandžukić), te dali svoj doprinos srebru na Mundijalu.
Novo doba
Onda nam se svijet radikalno promijenio. Iz prepune dvorane Hrvatskog doma hercega Stjepana Kosače silom prilika nastavili smo stvarati televizijski spektakl koji nam je donio milijune gledatelja iz okružja i svijeta. Došlo je doba pandemije koronavirusa. Te 2020. godine na 19. Večernjakovu pečatu priznanje je dobilo troje liječnika – dvije Sarajke i Banjolučanin: Alemka Markotić, Darija Kisić Tepavčević i Alen Šeranić. Nagrade su dobitnicima uručene na trima različitim lokacijama, u državama u kojima su ovi vrsni stručnjaci predvodili borbu protiv opasnog virusa. Večernjakov pečat 2021. godine dobilo je 12 članova Svjetskog programa za hranu Ujedinjenih naroda (koji su rodom iz Bosne i Hercegovine), koji je prethodno nagrađen Nobelovom nagradom za mir. Denis Ćorić iz Mostara, Aida Filipović iz Sarajeva, Zlatan Milišić iz Sarajeva, Dragica Pajević Alp iz Banje Luke, Dragan Močević iz Mostara, Davorka Garagić iz Tuzle, Snježana Leovac iz Sarajeva, Alen Hodžić iz Cazina, Nataša Nadaždin iz Mostara, Mirjana Kavelj iz Sarajeva, Asja Hadžihasanović iz Sarajeva i Marija Vučina iz Stoca učinili su BiH ponosnom i zasluženo su ponijeli titulu Osobe godine u BiH. Večernjakov pečat 2022. godine pripao je kolektivu Zrinjskog. Godine 2023. priznanje su dobili Michael Murphy, Christian Schmidt i Johann Sattler, euroatlantski lobisti za BiH. Prošle godine priznanje za Osobu godine u BiH dobila je Borjana Krišto, predsjedateljica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, koja je predvodila zemlju do otvaranja pregovora s Europskom unijom. Tko će u 24. utrci doći do prestižnog priznanja, vidjet ćemo sljedećih tjedana.