No, suvremeni način života praćen dugotrajnim sjedenjem, neadekvatnom prehranom te pušenjem, pretjeranim uživanjem u alkoholu i izloženošću stresu neminovno pogoršava cirkulaciju krvi u organizmu. Ustoličenju loše cirkulacije u organizmu pridonose suvišni kilogrami, povišena razina masnoće u krvi te loše kontrolirane kronične bolesti.
Ginkgo biloba
Mnogobrojna istraživanja na ovu temu pružila su znanstvenu potvrdu opravdanosti primjene u liječenju bolesti srca i pluća te ukazala na pozitivan učinak Ginkgo bilobe na mozak. Vrijednost Ginkga leži u njegovoj sposobnosti poticanja cirkulacije prema mozgu i ekstremitetima. Povećanjem protoka krvi, Ginkgo biloba posljedično ima pozitivan učinak na cjelokupni vaskularni sustav te pomaže osigurati hranjive tvari mozgu, očima, ušima i srčanom mišiću
Među ljekovitim biljkama, prijateljima cirkulacije, najveće priznanje, bez sumnje pripada Ginkgo bilobi. Ostalo ljekovito bilje koje može biti od pomoći uključuje divlji kesten, ulje eukaliptusa i bijelo glog.
Simptomi loše cirkulacije
Problemi s cirkulacijom se razvijaju postupno, pa nerijetko u najranijoj fazi bolest nije primijećena. Prvi se simptomi očituju u obliku grčeva te umora nogu i stopala tijekom tjelesne aktivnosti.
Nakon odmora bolovi prolaze, ali se već prvom prilikom vraćaju. Slijede simptomi koji već ukazuju na poodmakli stadij bolesti poput oticanja nogu, tupe boli u listovima, hladnih stopala, promjene boje kože u plavkastu ili ljubičastu te česte rane na kože koje ne zarastaju. Na pojavu simptoma potrebno je što prije reagirati jer se vrlo često bolesti pristupa u već razvijenom obliku kada postoji i velik rizik da je za izlječenje prekasno.
Prehrana i cirkulacija
Budući da nepravilna prehrana leži u podlozi poremećaja cirkulacija, sama logika
nalaže da je uravnotežena prehrana najbolji put u postizanju optimalne cirkulacije. Prijatelj cirkulacije je ona prehrana koja se temelji na integralnim žitaricama, voću i povrću. Svakako je poželjno, u kontekstu masti, ograničiti unos namirnica životinjskog porijekla koje obiluju zasićenim masnim kiselinama, a prednost dati unosu mononezasićenih (maslinovo ulje) i polinezasićenih masnim kiselina.
Dodatno, adekvatan unos omega-3 masnih kiselina dokazano potiče cirkulaciju stoga ne zaboravi ribu, posebice onu plavu, učiniti redovitim dijelom jelovnika. Osim općenitih savjeta, postoji čitav niz namirnica i hranjivih tvari koji potiču cirkulaciju i kao takvi mogu biti vrijedna pomoć u borbi protiv ovog čestog poremećaja. Osim pogodnih namirnica, priroda krije još pokoji ‘trik u rukavu’ koji pomaže otežanu cirkulaciju. To se, prije svega, odnosi na začine poput ružmarina, kumina, cimeta i đumbira, ali i ljekovite biljke koje su stoljećima poznati saveznici u borbi protiv loše cirkulaciju,piše Zdrava krava
Obavezni jelovnik
Ako patite od poremećaja cirkulacije obavezno u svoj jelovnik uvrstite:
češnjak – smanjuje razinu kolesterola i rizik od ateroskleroze, regulira krvni tlak
luk – povećava krvni protok
ekstra djevičansko maslinovo ulje crno vino bobičasto voće – obiluju bioflavonoidima koji jačaju stijenke krvnih žila, posebice kapilara
citrusno voće – bogato vitaminom C koji jača stijenke krvnih žila
rajčice i lubenica – obiluju likopenom koji sprječava nastanak plaka na stijenkama krvnih žila
bućine sjemenke – bogate vitaminom E koji sprečava sljepljivanje krvnih stanica
orašasti plodovi – bogati niacinom, a sadrže i blagotvorne omega – 3 masne kiseline (posebice orasi)