“Bila je zima 1914 . godine, vrijeme Božića, njemački i britanski vojnici smrzavali su se u rovovima oko malog gradića na sjeveru Francuske- Frelinghiena. Prvi svjetski rat već se uvelike rasplamsao europskim kontinentom, na njegovom zapadnom frontu ratovali su Nijemci i Britanci, a onda se na jedan dan prekinuli rat kako bi zaigrali nogomet”.
Pehr Thermaenius u svojoj knjizi „No Man’s Land at Christmas“ piše kako su njemački vojnici sve inicirali. Prvo su počeli na Badnjak ukrašavati rovove i kititi jelke, da bi u tišini noći pjevali božićne pjesme. U zatišju ratnih zbivanja pridružili su im se britanski vojnici.
Uskoro je započelo dovikivanje vojnika iz rovova, a potom su dogovorili sastanak na pola puta, kako bi razmijenili cigarete- otkrio je u svome ratnom dnevniku Robert Hamilton, kapetan Kraljevskog bataljuna iz Warwickshirea.
Tako su na Božić 1914. godine njemački i britanski vojnici izišli iz svojih rovova i krenuli jedni prema drugima. Ostavili su oružje, rukovali se i razmijenili darove na „ničijoj zemlji“. Tijekom cjelodnevnog primirja odigrana je i nogometna utakmica u kojoj su Nijemci navodno bili bolji.
Neki povjesničari osporavaju kako je bilo nogometa na Božić 1914. godine jer je polje bilo prepuno rupa od granata pa je bilo nemoguće igrati nogomet na takvoj površini.
”Ne, frelinghiensko polje bilo je savršeno za nogomet. Na tom području nije pala niti jedna granta”, tvrdi autor knjige Pehr Thermaenius.
”S nogometom počelo je spontano. I tako smo svi bili izvan rovova na “ničijoj zemlji” i ugledamo mi njemačkog vojnika kako šutira loptu. Nismo se ni snašli, a već smo igrali nogomet”, priča Johaness Niemann, zapovjednik 133. britanske saksonske pukovnije.
Daily Mail, piše kako su toga dana Nijemci i Britanci odigrali nekoliko utakmica. Nijemci kažu da su oni dobili više, Englezi naravno tvrde da to nije istina. Obje strane imale su po jednog vojnika koji se bavio nogometom.
Kod Britanaca to je bio narednik Jammes Coyle, koji je igrao za škotski Albion. Preživio je rat i otišao iz vojske 1926. godine.
Nijemci su imali Alberta Schmidta, nogometaša trećeligaškog kluba Fussballclub 02 Schedewitz. Albert je poginuo 1916. godine.
”Bio je ovo sretan i neobičan Božić. Ali sam nakon ponoći udvostručio broj stražara”, dodao je u svom dnevniku Britanac Hamilton.
Kapetan Stockwell iz velške regimente prisjetio se kako je nakon ponoći ispalio tri hica u zrak. Bio je to znak da je primirje završeno. Samo nekoliko trenutaka kasnije, čuo je kako njemački general ispaljuje dva hica u zrak.
Sve se vratilo na staro. Vojnici koji su do prije koji sat igrali nogomet i razmijenjivali cigarete i alkohol, ponovno su pucali jedni po drugima… , piše Daily Mail.
Fenix-magazin/MD
Zbog njihovih priča nastala je knjiga „No Man’s Land at Christmas“, a prema njoj i film: