Broj ilegalnih migranata u Bosni i Hercegovini, koji dezorijentirani i iscrpljeni lutaju Balkanom, posljednjih mjeseci drastično je povećan i pojedinim dijelovima naše zemlje prijeti migrantska kriza.
Prema podacima Granične policije Bosne i Hercegovine, u odnosu na 2016. godinu, broj ilegalnih migranata koji su pokušali ući u BiH tokom prošle godine povećan je za sedam puta, što je itekako povećalo obim posla policijskih službenika na granicama.
Granična policija BiH u 2017. godini evidentirala je značajno povećanje broja ilegalnih migranata. Od 1. siječnja do 31. prosinca 2017. godine, u pokušaju ili neposredno nakon ilegalnog prelaska državne granice otkrivena su 753 državljanina zemalja visokog migracijskog rizika dok ih je, za primjer, u 2016. godine otkriveno manje od 100. Navedenom broju dodajemo i najmanje 130 osoba koje su spriječene da uđu u BiH, te dolazimo do pozamašne brojke od preko 880 ilegalnih migranata unutar BiH i na granicama, kazao je direktor GP BiH Zoran Galić.
On je dodao i kako je najviše migranata otkriveno u posljednja tri mjeseca 2017. godine, te da su to najčešće bili punoljetni muškarci. Posebno je dolazak ilegalnih migranata registriran iz pravca Crne Gore, u kojoj se nalazi veliki broj tražitelja azila.
U najvećem broju slučajeva otkriveni su migranti iz Pakistana (124), Alžira (125), Afganistana (85) Turske (64), Libije (56), Sirije (62), te iz Maroka, Irana, Albanije i Kosova. Oni teritorij BiH pokušavaju iskoristiti kao tranzitno područje za prelazak u zemlje Europske unije, zbog čega smo morali angažirati veliki broj policijskih službenika i opreme na samoj graničnoj liniji, kako bismo se izborili s ovim problemom, istaknuo je Galić.
Prema podacima GP BiH, ilegalni migranti najčešće se kreću pješke zaobilazeći granične prijelaze, a manji broj njih otkrivan je u tovarnom prostoru teretnih motornih vozila ili u čamcima prilikom prelaska preko Drine. Na kraju, najveći broj pokušaja ilegalnog izlazaka iz BiH evidentiran je na području Bihaća i Velike Kladuše, te Posušja, Čapljine i Gruda, dok su najveći počinioci ovakvih prekršaja državljani Turske.
Na povećan priliv migranata u Bosni i Hercegovini reagirala je i Međunarodna organizacija za migracije (IOM) u BiH, koja je registrirala da najnoviji val migranata stiže s prostora Sjeverne Afrike, te da preko Grčke, Albanije i Crne Gore dolaze do Trebinja.