FIS veliki
Trump tvrdi da je Teheran pristao odustati od nuklearnog oružja

Američki predsjednik Donald Trump izjavio je da se Iran obvezao kako neće razvijati ni kupovati nuklearno oružje, što je jedna od ključnih točaka pregovora Washingtona i Teherana.

Američki predsjednik Donald Trump izjavio je da se Iran obvezao kako neće razvijati nuklearno oružje, što je jedna od ključnih točaka prijepora u pregovorima između Washingtona i Teherana.

Dok se posljednjih dana činilo da su se dvije zemlje približile dogovoru, New York Times u subotu je objavio da je američki predsjednik pooštrio svoj prijedlog i Teheranu poslao novu verziju teksta.

Američki medij nije detaljno objasnio promjene koje je Trump unio. Prema navodima portala Axios, Trump želi čvršći stav Washingtona o nekoliko pitanja koja osobno smatra važnima, uključujući sudbinu iranskog nuklearnog materijala.

Trump tvrdi da je dobio jamstva

U intervjuu sa snahom Larom Trump, snimljenom ranije ovog tjedna i emitiranom u subotu na Fox Newsu, američki predsjednik tvrdio je da je dobio jamstva kako Teheran neće nabaviti nuklearno oružje, ni proizvodnjom ni kupnjom.

Jedino jamstvo koje mi treba jest da neće biti nuklearnog oružja. Složili su se s tim i to je bilo vrlo zanimljivo, izjavio je Trump.

Dodao je kako su iranski predstavnici, prema njegovim riječima, najprije rekli da neće razvijati nuklearno oružje, a potom i da ga neće kupiti.

U početku su rekli: Nećemo razvijati nuklearno oružje. Rekao sam: Pa što bi se dogodilo da kupite nuklearno oružje? Sada kažu: Nećemo razvijati i nećemo kupiti oružje ni na koji način, rekao je Trump.

Trump smatra da Sjedinjene Države polako, ali sigurno dobivaju ono što žele.

A ako ne dobijemo ono što želimo, stvari će se odvijati drugačije, dodao je.

Washington spominje i mogućnost rata

Američki ministar obrane Pete Hegseth izjavio je u subotu da su Sjedinjene Države, ako pregovori propadnu, više nego sposobne za rat protiv Irana.

Nuklearno pitanje jedna je od glavnih točaka sporenja između Sjedinjenih Država i Irana u pregovorima o završetku rata, koji je 28. veljače pokrenula izraelsko-američka ofenziva protiv Islamske Republike.

Sjedinjene Države i Izrael optužuju Teheran da pokušava nabaviti nuklearno oružje, što Iran poriče. Iran je dosad inzistirao na tome da se nuklearno pitanje riješi nakon potpisivanja memoranduma o razumijevanju o kojem se trenutačno raspravlja.

Druga točka sporenja je Hormuški tjesnac

Rat je odnio tisuće života i potresa globalno gospodarstvo rastom cijena nafte.

Druga glavna točka sporenja je Hormuški tjesnac, strateški plovni put za globalnu trgovinu ugljikovodicima, koji je Iran praktički zatvorio od početka rata. Sjedinjene Države uvele su blokadu iranskim lukama, prenosi Hina.

Washington je potvrdio protivljenje zadržavanju iranske kontrole nad ovim pomorskim prolazom.

Američko Središnje zapovjedništvo, Centcom, u subotu je tvrdilo da je zaustavilo teretni brod pod gambijskom zastavom koji je pokušavao doći do iranske luke, ispalivši projektil na njegovu strojarnicu.

Prema kontaktima unutar iranske pomorske zajednice koje je citirala novinska agencija Tasnim, Sjedinjene Države i dalje sprječavaju iranske komercijalne brodove da uđu u iranske vode.

Iran traži oslobađanje zamrznute imovine

Islamski revolucionarni gardijski korpus, ideološka vojska Islamske Republike, u nedjelju je tvrdio da je oborio američki dron MQ-1 za koji navodi da se pripremao ući u iranske teritorijalne vode radi “neprijateljskih operacija”. Američka vojska isprva nije reagirala.

Među zahtjevima Teherana prema Washingtonu je i oslobađanje milijardi dolara iranske imovine koju su Sjedinjene Države zamrznule.

Iranska državna televizija u subotu je, pozivajući se na neslužbeni transkript teksta, tvrdila da memorandum o razumijevanju o kojem se raspravlja predviđa oslobađanje 12 milijardi dolara u roku od 60 dana.

Iran također zahtijeva prekid borbi u Libanonu, gdje se njegov saveznik Hezbollah i Izrael sukobljavaju od 2. ožujka, unatoč prekidu vatre koji je na snazi od 17. travnja, ali se nije poštovao.

(www.jabuka.tv | Foto: Douliery Olivier/ABACA /Pixsell )

The post Trump tvrdi da je Teheran pristao odustati od nuklearnog oružja first appeared on Jabuka.tv.

Trump tvrdi da je Teheran pristao odustati od nuklearnog oružja

Glavni banner top pozicija 5
  • Hip_Urednik

    Hercegovački info portal donosi najnovije vijesti iz Hercegovine

    Related Posts

    Što nam snovi zapravo poručuju? Freud i Jung imaju različite odgovore

    Snovi već stoljećima intrigiraju ljude, a moderna znanost i psihologija nude različita objašnjenja o tome zašto sanjamo i što nam snovi mogu otkriti o emocijama, sjećanjima i unutarnjem svijetu. Snovi…

    Ljubuški Outdoor Festival: Rekordi, spektakl i Jole zapalili drugi dan

    Drugi dan šestog izdanja Ljubuškog Outdoor Festivala donio je sve što je obećavao — rekorde na stazi, uzbudljive ulaske kroz cilj, prvi 3×3 turnir i koncert koji je Kravicu pretvorio…