Optimalna otkupna cijena zelene mase smilja je 2 KM po kilogramu, kazao je neki dan u Sarajevu Mirko Bošković, tajnik Grupacije ljekovitog bilja i šumskih plodova Vanjskotrgovinske komore BiH (VTK) prilikom predstavljanja rezultata trgovinske razmjene u sektoru ljekobilja, šumskih plodova i meda u organizaciji VTK BiH i USAID/Sweden Projekta razvoja tržišne poljoprivrede II (FARMA II).
Odgovarajući na pitanje novinara portala Indikator.ba o otkupnoj cijeni smilja za ovu sezonu i raspoloženju proizvođača nakon prošlogodišnjih turbulencija, Bošković je kazao da, prateći trendove u smilju, nije bilo realno za očekivati da cijena zelene mase bude 6 KM, koliko je jedno vrijeme bila. Također, nije realna ni cijena od 3,5 KM, ali ni 1,30 KM koliko je iznosila prošle godine.
-Prema analizama i izračunima koje radimo u Grupaciji ljekobilja, uzimajući u obzir i otkupljivače i proizvođače, smatramo da bi cijena oko dvije KM bila optimalna. Sve ispod dvije KM ne bi zadovoljilo proizvođače. Također, moramo računati i da su otkupljivači glavni igrači i ne možemo ni njih ostaviti da plate robu koju kasnije ne mogu prodati ili će je prodati po znatno nižoj cijeni nego što je to bilo prije, istakao je Bošković.
– Mi očekujemo da će se kroz godinu-dvije stanje stabilizirati i da će se stara i davno napisana pravila koja vrijede u poljoprivredi pokazati i ovdje, a to je da nema brze zarade, istakao je Bošković.
Njegovo mišljenje dijeli Marko Matić iz Poljoprivredne zadruge “Loznica” Čapljina.
– Tržište eteričnih ulja je specifično i mi smo napravili par pogrešnih koraka da bi se sada, ove godine, a vjeruemo da će tako biti i iduće, situacija počela ispravljati i da neki koji su ušli u ove poslove da bi brzo zaradili to neće ostvariti nego će se sve prolongirati i napraviti ambijent da će ljudi koji žele raditi i živjeti od svojih plantaža i zaraditi i od toga živjeti, kazao je Matić.