Koliko zaista znamo o ovoj sve češćoj bolesti i kako možemo pomoći sebi i drugima koji od nje boluju. Danas se posvuda u svijetu obilježavao dan ove bolesti s ciljem podizanja svijesti u javnosti o što boljem razumijevanju oboljelih od Parkinsonove bolesti.
Tako se danas ovaj dan obilježavao u Zagrebu, Rijeci, Osijeku, pod motom “Život nije siv- čak ni s Parkinsonom!”. Danas su se građanima dijelili crveni tulipani, kao simbol borbe protiv ove bolesti, te brošure i letci s informacijama o bolesti, metodama liječenja i pomoći preko udruge “Parkinson i mi”. Neurologinja Vladimira Vuletić kazala je da od ove bolesti najčešće obolijevaju stariji od 65 godina, ali je sve više mlađih od 50 godina koji dobiju ovu bolest.
U Hrvatskoj se ne zna točan broj oboljelih, registrirano ih je za sad 14 000, a smatra se da ih ima puno više. Uz Alzheimer0a, ovo je najčešća neurodegenerativna bolest, još uvijek nepoznata uzroka, za koju se pretpostavlja da utječu genetski i okolišni čimbenici.
Gubitak i degeneracija živčanih stanica u dijelu mozga koji kontrolira voljne pokrete simptomi su ove bolesti. Osobe oboljele od Parkinsona susreću se s nizom motoričkih smetnji kao što su: drhtanje ruku, nogu, brade i glasa, zakočenost i usporenost pokreta. Ova bolest se ne može izliječiti, ali se njeni simptomi mogu dobro kontrolirati. Ovim osobama potrebna je pomoć timova liječnika raznih specijalnosti kao što su neurolozi, psiholozi,psihijatri, fizijatri, socijalni radnici, fizioterapeuti i drugi. Zato ne treba skrivati ovu bolest već na vrijeme potražiti stručnu pomoć radi dobivanja terapije. Poželjna je i pomoć preko udruge oboljelih koja uvelike pomaže bolesnicima u borbi i prihvaćanju ove bolesti.
Zato dragi čitatelji, ako iti malo dvojite, potražite pomoć svog liječnika, a ako u blizini imate oboljelog od ove bolesti budite empatični i puni razumijevanja za te drage ljude.