Bosna i Hercegovina u utorak je dobila novi državni vrh, a prvi među jednakima u tročlanom Predsjedništvu postao je Milorad Dodik, čime je po prvi puta u postdaytonskom razdoblju nominalnim šefom bosanskohercegovačke države postala osoba koja je pod sankcijama američke administracije.
Novi članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik, Šefik Džaferović i ŽeljkoKomšić, izabrani na listopadskim izborima, u utorak su dali svečanu prisegu i preuzeli dužnost, a svečana konstitutivna sjednica državnog vrha održana je u Sarajevu u nazočnosti drugih visokih državnih dužnosnika i članova diplomatskog zbora, no na njoj, unatoč ustaljenoj praksi, nije bilo sada već bivšeg hrvatskog člana Predsjedništva BiH Dragana Čovića.
Dodik, Džaferović i Komšić prisegnuli su da će savjesno obnašati dužnost na koju su izabrani, poštovati Ustav BiH i provoditi u cijelosti Daytonski sporazum, poštovati ljudska prava i slobode i štititi interese i ravnopravnost svih naroda i građana.
Sukladno ustaljenom sustavu rotacije prvim predsjedateljem Predsjedništva BiH postao je Dodik (59), koji će tu dužnost obnašati idućih osam mjeseci, a potom je predati Komšiću (54).
Dodik je tijekom dosadašnjeg političkog djelovanja opetovano osporavao BiH kao državu, najavljivao njen raspad i osamostaljenje Republike Srpske, kojom i sada neprikosnoveno vlada.
Dodik je, kako javlja Klix.ba, kazao kako će već sutra pokrenuti aktivnosti za smjenu svih predstavnika Srba u institucijama BiH.
“Ja ću kao član Predsjedništva BiH već sutra poduzeti mjere da se svi predstavnici Srba u institucijama BiH i Vijeću ministara BiH smijene sa svih mjesta. Mislim da mogu, bez obzira na čekanje, uspostaviti sistem reprezentacije RS-a onako kako joj je narod dao mandat”, kazao je srpski član Predsjedništva BiH dodavši kakio vjeruje da će s ostalim čalnovima Predsjednštva uspjeti postiči dijalog usprkos različitim stavovima o nekim pitanjima.
Dodik je, također, kazao kako Srbiju smatra matičnom zemljom te da će “u tom pogledu dijeliti politike”.
“Opet kažem, ne na štetu bilo koga drugog. Opredijeljen sam za regionalnu suradnju i mir. Mislim da stabilnosti i razvoja nema sa prisutnim međunarodnim intervencionizmom”, kazao je Dodik naglasivši da Srbi u BiH žele graditi plinovod koji se veže na plinovod sa Srbijom.
“Hoćemo odmah dozvole. Ako ih nema, ja ne vidim razlog da nešto radim ovdje. Ja nisam došao ni da se slikam, ni da putujem, a ni da uzimam dnevnice”, poručio je.
Klix.ba piše kako je Dodika iznervirala novinarka jedne hrvatske televizije koja ga je pokušala prekinuti prilikom obraćanja.
“Nemojte Vi mene prekidati. Ja govorim i ako vam se ne sviđa možete izaći. Vi ste agresivni i upadate u riječ. To vjerovatno ne možete napraviti u svojoj zemlji”, kazao je Dodik novinarki.