FIS veliki
Skandal u Crnoj Gori, predstavnici Hrvata: Zabranili su nam snimanje kod bivšeg logora

Izaslanstvima koja su u subotu u Morinju odale počast povodom 34. obljetnice uspostave tog logora crnogorska vojska zabranila je snimanje, upozorili su dubrovačko- neretvanski župan Blaž Pezo, predsjednik dubrovačkog Gradskog vijeća Marko Potrebica i načelnik Konavala Božo Lasić.

Zabrana snimanja odnosila na izaslanstva, službene fotografe i članove protokola s obje strane, izvijestio je župan Pezo te ocijenio nevjerojatnom zabranu dokumentiranja polaganja vijenaca.

“Moramo istaknuti poštovanje prema potpredsjedniku Vlade Crne Gore Ervinu Ibrahimoviću koji je pokazao dostojanstvo, ljudskost i način na koji se treba odati poštovanje prema svima koji su prošli strahote logora Morinj. Međutim, razočaran sam što smo i danas svjedočili postojanju i ‘one druge’ Crne Gore koja nije spremna osuditi velikosrpske politike koje su dovele do napada na dubrovačko područje, razaranja, stradanja i oduzimanja nevinih života”, rekao je Pezo.

Zaista je nevjerojatno, dodao je, da je odlukom vlasti, koju su provodili pripadnici policije i vojske Crne Gore, zabranjeno na bilo koji način dokumentirati polaganje vijenaca i paljenje svijeća u logoru Morinj.

„Dokaz je to da se veliki dio službene vlasti u Crnoj Gori ne želi suočiti s prošlošću i strahotama logora Morinj, što je za nas porazno i neprihvatljivo“, ustvrdio je.

Predsjednik dubrovačkog Gradskog vijeća Marko Potrebica u objavi na društvenim mrežama također je ocijenio da nastup ministra Ibrahimovića pokazuje Crnu Goru koja je iskreno posvećena europskom putu i suočavanju s prošlošću, dok su prema nalogu ministra obrane Dragana Krapovića – prema kojem nije bilo dopušteno fotografiranje svečanosti polaganja vijenaca, iako je to prethodnih godina bilo uobičajeno –  pripadnici Ministarstva obrane “grubo i neprimjereno” pokušali zabraniti snimanje.

„Prilikom odavanja počasti polaganjem svijeće s hrvatskim grbom na spomen- obilježje, dogodio se neprimjereni agresivni verbalni nastup djelatnika Ministarstva obrane Crne Gore prema članici izaslanstva Grada Dubrovnika. Reagirao sam povišenim tonom i prekinuo takvu komunikaciju. Zabranom slikanja ne može se izbrisati povijest. Kultura sjećanja i poštovanje prema žrtvama temelj su istinskog pomirenja i europskih vrijednosti koje svi trebamo dijeliti“, napisao je Potrebica.

„Podržavam Crnu Goru na njezinu putu prema EU, ali taj put mora uključivati i priznanje zločina počinjenih prema našem Gradu i našim ljudima”, istaknuo je.

Konavoski načelnik Božo Lasić naveo je u objavi da je izrazito neugodnu situaciju potencirala crnogorska vojska koja je zabranila fotografiranje i snimanje televizijskim ekipama, ali i svakom ponaosob, no da je ipak uspio napraviti dvije fotografije kao trajni podsjetnik. “Ovakve situacije nam pokazuju da unutar Crne Gore postoje struje koje se nikad nisu pomirile, a ni prihvatile agresorski dio svoje povijesti“, ustvrdio je Lasić.

Powered by WPeMatico

Glavni banner top pozicija 5
  • Hip_Urednik

    Hercegovački info portal donosi najnovije vijesti iz Hercegovine

    Related Posts

    Ponovno aktiviran požar na Blidinju, u gašenju sudjelovao i Air Tractor

    Požar na planini Čvrsnici ponovno je zahvatio područje Masne Luke, potvrđeno je iz Uprave civilne zaštite Županije Zapadnohercegovačke. Oko 1300 četvornih metara borove šume izgorjelo je na izrazito nepristupačnom terenu,…

    Uspon tvrtke iz BiH: Rade za Porsche, Ferrari i BMW i udvostručuju broj radnika

    Gradonačelnik Dervente Igor Žunić s predstavnicima Gospodarske komore Republike Srpske posjetio je kompaniju Mubea Carbo Tech, među čijim kupcima nalaze se renomirani proizvođači automobila luksuzne klase, poput Porschea, Ferrarija, BMW-a…