Home Politika ŠIROKI BRIJEG Umirovljenici na razgovoru kod premijera ZHŽ-a Zdenka Ćosića

ŠIROKI BRIJEG Umirovljenici na razgovoru kod premijera ZHŽ-a Zdenka Ćosića

SHARE

Predsjednik Vlade ZHŽ-a Zdenko Ćosić primio je u svome uredupredstavnike umirovljenika iz te županije. Na sastanku su bili predsjednici općinskih udruga umirovljenika: Karlo Zelenika iz Širokog Brijega, Ivan Mihaljević iz Ljubuškog, Boro Pezer iz Gruda i Marko Slišković iz Posušja. Cilj sastanka bio je da umirovljenici upoznaju premijera Ćosića s trenutačnim stanjem i položajem umirovljenika, njihovim potrebama i aktivnostima u udrugama, kao i nekim društvenim događanjima koji se izravno odnose na umirovljenike. – Ukazali smo predsjedniku Vlade na problematiku koja je jako važna za nas umirovljenike, a to je cijena lijekova. Mi smo stari i nerijetko bolesni, lijekovi su nam jako važni, a oni su skuplji u našoj županiji nego bilo gdje u BiH. Tražili smo da se proširi osnovna lista lijekova s popustom, što je vrlo važno imajući u vidu naše mirovine. Drugo, ukazali smo na visinu mirovina koje su već godinama 42% od naše zarađene mirovine, što je daleko ispod osnovnih potreba za normalan umirovljenički život. Razgovarali smo i o izboru člana iz naše županije u UO Federalnog zavoda MIO, kažu Mihaljević i Zelenika. Čelnici umirovljenika iz četiriju općina zapadne Hercegovine ističu da sastanak sa županijskim premijerom spada u dio njihovih redovitih godišnjih aktivnosti kao kontakt s predstavnicima tijela vlasti, da su govorili uime oko 15.000 umirovljenika u ZHŽ, što je respektabilan broj. Razgovarano je i o novom Zakonu o MIO o kojem se vode prijepori. – Mi tražimo da novi umirovljenici, koji će otići u mirovinu po novom zakonu, ne “strše” po visini mirovine, da budemo isti i da se zajednički borimo za povećanje mirovina. Naš stav je da koeficijent bude 14,31, kako predlažu hrvatski izaslanici u Domu naroda Parlamenta FBiH. Razgovarali smo i o problematici neuplaćivanja doprinosa u ZHŽ. Predsjednik je iznio podatak da je županija bila zakinuta oko 5 mil. KM godišnje od FBiH zbog prikazivanja manjeg broja stanovnika, da su dugovi za doprinose naslijeđeni i da je podignut kredit kojim se to ispravlja, kaže Zelenika. I Mihaljević i Zelenika ističu da je razgovor s Ćosićem bio ugodan i korektan.