Namex vikend

U BiH je iz 410.000 košnica proizvedeno 3.148 tona meda, 18 udruženja dobilo 1,6 milijuna KM

U Sarajevu je danas potpisan ugovor o dodjeli 1,6 milijuna KM bespovratnih sredstava za 18 pčelarskih udruženja u BiH u okviru Projekta razvoja tržišne poljoprivrede Farma II, koga financiraju USAID i Ambasada Švedske u BiH.

Direktor sektora privrede u Vanjskotrgovinskoj komori BiH Ognjenka Lalović rekla je novinarima da je cilj ovog značajnog projekta povećanje svijesti o potrebi diverzifikacije proizvoda u pojedinim sektorima, pa tako i u sektoru pčelarstva.

“Vanjskotrgovinska razmjena meda je nepovoljna za BiH, ali su evidentirani određeni pozitivni pomaci. Za prvih 10 mjeseci ove godine, za razliku od prošle godine, ostvarili smo povećanje izvoza od 48 posto”, navela je Lalovićeva i dodala da je prosječna izvozna cijena iznosila 15 KM.

Ona smatra da bi pčelari u BiH trebali imati veću izvoznu paletu pčelinjih proizvoda.

“Pokrivenost uvoza izvozom, kada je med u pitanju, iznosi svega oko 12 posto, i to je ono što bi trebalo popraviti u BiH”, poručila je Lalovićeva.

Šef Ekonomskog odjeljenja USAID-a u BiH Andrew Boegel istakao je da je ovaj projekat plod dugogodišnje suradnje USAID-a i Vanjskotrgovinske komore BiH, čiji su ciljevi poboljšanje konkurentnosti poljoprivrednih proizvođača u BiH, proširenje poslovanja, povećanje produktivnosti i veći asortiman proizvoda.

Predstavnik “Krajinameda” iz Banja Luke Branislav Popović, jedan od potpisnika ugovora, naglasio je da će posebna pažnja biti posvećena mladim pčelarima, te da će za njih 20 biti organizirana obuka i dobit će ukupno 200 košnica sa rojevima pčela.

Predstavnica “Bimeda” iz Tuzle Amira Muharemagić navela je da ovo udruženje želi da od malih napravi velike proizvođače meda, da proširi paletu proizvoda od meda i promovira savjesno pčelarstvo.

Prema statističkim podacima iz prošle godine, u BiH je iz 410.000 košnica proizvedeno 3.148 tona meda, a broj pčelara iznosio je između 6.500 i 9.800.

Na poziv za prijavu za bespovratna novčana sredstva za poboljšanje konkurentnosti u sektoru pčelarstva, koji je proljetos raspisao USAID, prijavilo se 56 organizacija iz svih dijelova BiH, od kojih je njih 18 dobilo bespovratna novčana sredstva.

Projekat Farma II uložio je 750.000 KM, a aplikanti 850.000 KM.

Dodijeljeni grantovi omogućiće korisnicima nabavku punilica za med, strojeva za pravljenje košnica, nabavku raznih pčelarskih sredstava, kao i nabavku 2.534 košnice.

Podržani su i projekti u vezi sa organskim pčelarenjem, uvođenjem mladih u proizvodnju, registraciju geografske oznake porijekla meda na međunarodnom tržištu i slično.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)