Građani BiH su od 2009. godine pa do početka 2017. godine na antidepresive potrošili više od 77 milijuna KM, a samo u 2016. godini na te lijekove izdvojeno je oko 10 milijuna KM, podaci su Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH. Prema podacima ove agencije, iz grupe antidepresiva najviše je potrošeno “Paroksetina”, “Sertralina” i “Fluoksetina”.
Antidepresivi se uglavnom, daju ne samo za depresiju nego i za anksiozne poremećaje, koji su veoma prisutni u stresnim situacijama. To je pokazatelj da je društvo u BiH puno izloženo kontinuiranim i dugotrajnim stresovima, koji dovode do raznih psihičkih problema.
Na žalost, današnje vrijeme koje je prepuno stresnih situacija kao i sjedilačkog načina života dovele su do tog da jedan značajan dio populacije poseže za lijekovima koji umiruju nervni sistem i popravljaju raspoloženje. Naravno, ukoliko je liječnik propisao takvu terapiju sigurno je da je imao i razlog za istu, međutim svi oni koji povremeno osjete nervozu i loše raspoloženje mogu takvu situaciju riješiti uključujući tjelesnu aktivnost u svoj svakodnevni život. Poslije svakog kilometra, posebno onog u prirodi, u glavi će se događati pozitiva, a onda nakon jednog određenog perioda nestat će loše raspoloženje koje će zamijeniti dobra volja, energija i htijenje s pogledom na ljepši život. Pa eto više šetnje manje antidepresiva.