Namex vikend

Kako prepoznati i uništiti ambroziju?

Ambrozija je iznimno invazivni korov koji se velikom brzinom širi Bosnom i Hercegovinom, a zbog njezine peludi se pojavljuje alergija koja preosjetljivim osobama ozbiljno ugrožava zdravlje.

Ambrozija je detektirana i u Ljubuškom, a s obzirom da udisanje peludnih zrnaca ambrozije u alergičnih osoba izaziva neugodne simptome, velika je potreba za njezinim uklanjanjem.

Naime, jedna biljka ambrozije može narasti i do metar i pol u visinu, a zrela biljka otpušta i do 8 milijuna peludnih zrnaca godišnje. Pelud ambrozije širi oko jedan kilometar oko biljke, a vjetar ga može raznijeti i na udaljenost od nekoliko stotina kilometara, te može izazvati alergijske probleme većem broju ljudi, a posebno djece.

Statistika kaže da je među alergičarima na pelud njih čak 75% alergično upravo na ambroziju, a kod alergičara se javlja kihanje, svrbež nosa, vodeni iscjedak iz nosa, pečenje i suzenje očiju, oteklina kapaka, otežano disanje te suhi kašalj.

Zbog toga je sa stajališta zdravlja, potrebno uklanjati ambroziju ako se pojavi na poljoprivrednim imanjima.

To je čak i zakonska obaveza.

Upravo iz gore navedenih razloga, PZ Mlade je pokrenula je projekt pod nazivom “Kontrola širenja ambrozije na površinama PZ Mlade” koji ima za cilj informirati i educirati stanovništvo o izgledu i značaju ambrozije, te zakonski propisanim mjerama spriječiti njezino širenje.

Ciljevi projekta su:

  • Upoznati stanovništvo s izgledom i značajem ambrozije, kako bi ih senzibilizirali na ovaj problem i uključili u borbu protiv njenog širenja.
  • Propisanim mjerama spriječiti širenje ambrozije.

Aktivnosti se odnose na obilazak terena i imanja PZ Mlade radi detekcije ambrozije i uništavanja iste, čupanje korova, medijske članke s ciljem senzibiliranja javnosti, izrada i dijeljenje digitalnih informativnih sadržaja.

Kako prepoznati ambroziju?

Stabljiku ambrozije možete prepoznati po tome što je tupo četverouglasta, razgranata i obrasla dlačicama. Stabljika je uspravna, razgranata u gornjem dijelu, te je obrasla grubim dlačicama. Boja stabljike varira od zelenosive do crvenkaste. Poprečni presjek je okrugao ili četverobridan.

Listovi ambrozije su nasuprotno smješteni na stabljici. Perasto su razdijeljeni u uske, izduženo-lancetaste režnjeve. Lice lista je tamnozelene boje, a naličje je sivkastozeleno

Biljka ambrozije ima cvjetne glavice s muškim ili ženskim cvjetovima. Muške glavice sadrže 10-15 blijedožutih muških cvjetova okrenutih prema dolje. Glavice formiraju jednospolne, složene, viseće, klasaste cvati na vršnim dijelovima stabljike i grana. Muški cvjetovi stvaraju velike količine peludnih zrnaca koji se nalaze na vrhu biljke te se vjetrom raznose i više od 300 km, a svaka biljka oslobađa stotine milijuna peludnih zrnaca u jednoj vegetaciji.

Ženski cvjetovi su skupljeni u jednospolne ženske cvati ili su pojedinačni, zelenkastobjeličaste boje te se nalaze u pazušcima gornjih listova. Ženski cvjetovi se najčešće pojavljuju 7 do 10 dana nakon muških cvjetova.

Plod, odnosno sjeme ambrozije najčešće je svijetlosmeđe, žućkaste do crvenkastosmeđe boje. Sjeme je duljine je 3-4 mm zaštićeno unutar ploda roške.

Kako uništavati korov ambrozije?

Uništavanje ambrozije se može obavljati na dva načina, a to je mehaničko i kemijsko. Kad se pojavi kao pojedinačna biljka, najučinkovitije ju je uništiti čupanjem cijele biljke sa korijenom. Tko ima veće površine preporuča se košnja biljaka i to neposredno prije cvatnje i što niže (oko 5 cm od tla). Međutim za velike poljoprivredne površine danas je najučinkovitije obaviti pravovremeno plitko zaoravanje i uništavanje (prašenje strništa). Kemijsko uništavanje bazira se korištenjem herbicida na bazi glifosata (totalni herbicidi), koji uništavaju cijelu biljku i ne ostavljaju štetne rezidue u tlu.

Ovaj je članak nastao u sklopu projekta „Kontrola širenja ambrozije na površinama PZ Mlade“ koji je sufinanciran od strane Fonda za zaštitu okoliša FBiH. 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)