Rusija i Iran potpisali sporazum o izgradnji četiri nulearke

Iran i Rusija potpisali su sporazum vrijedan 25 milijardi dolara, o izgradnji četiri nuklearne elektrane treće generacije u regiji Sirik u južnoj iranskoj pokrajini Hormozgan, javila je u petak državna novinska agencija IRNA.

Potpisivanje je održano u iranskom paviljonu tijekom Svjetskog atomskog tjedna 2025. u Moskvi. Prema agencijskoj vijesti, predviđa se da će svaka nova jedinica proizvoditi oko 1.255 megavata električne energije, što je ukupno približno 5.020 megavata.

Kompanija Iran Hormoz, koja predstavlja Iransku organizaciju za atomsku energiju (AEOI) i ruska projektna firma Rosatom finalizirale su sporazum u prisustvu iranskog veleposlanika u Rusiji Kazema Jalalija.

U vijesti se navodi da će se projekt – jedan od najvećih iranskih nuklearnih energetskih pothvata – graditi na približno 500 hektara u Siriku,  nakon što su studije izbora lokacije završene, inženjering, a procjene uticaja na okoliš i početne pripreme lokacije već  u tijeku.

Iransko izaslanstvo na čelu sa šefom AEOI Mohammadom Eslamijem stiglo je u ponedjeljak u Moskvu kako bi se sastala s ruskim službenicima i sudjelovalo na forumu Svjetski atomski tjedan, koji se održava od četvrtka do nedjelje, prenosi Xinhua.

Powered by WPeMatico

Glavni banner top pozicija 5
  • Hip_Urednik

    Hercegovački info portal donosi najnovije vijesti iz Hercegovine

    Related Posts

    Juniori Posušja uvjerljivo otvorili doigravanje za Premijer omladinsku ligu

    Juniori HŠK Posušje na impresivan su način otvorili doigravanje za ulazak u Premijer omladinsku ligu. U prvom susretu, odigranom na stadionu Pod Borićima u Bihaću, svladali su domaći NK Jedinstvo…

    Učiteljice iz Hercegovine o problemima u školstvu: “Roditelji danas predstavljaju najteži dio posla”

    Rad u prosvjeti već odavno nije samo prenošenje znanja, a suvremeni prosvjetni radnici suočavaju se s izazovima koji nadilaze okvire tradicionalne učionice. Društvene promjene, ubrzan životni ritam i dominantan utjecaj…