FIS veliki
Najmisterioznija zgrada na svijetu. Jeziva je, bez prozora i može izdržati udar atomske bombe

U samom srcu New Yorka, grada koji vežemo uz blještave nebodere i fasade od stakla, stoji zgrada koja prkosi zdravom razumu – masivni betonski blok od 29 katova bez ijednog jedinog prozora. Taj mračni monolit na adresi 33 Thomas Street desetljećima budi znatiželju prolaznika i ljubitelja teorija zavjere.

Toliko je jeziva da je i slavni glumac Tom Hanks još 2017. na X-u (tadašnjem Twitteru) zbunjeno napisao: “Ovo je najstrašnija zgrada koju sam ikada vidio! Što se, dovraga, događa unutra?”

Priča o njoj nedavno je ponovno isplivala na društvenim mrežama i postala viralna.

Oko zgrade su s godinama niknule razne teorije zavjere, no stvarna pozadina, iako možda manje filmska, i dalje je poprilično zanimljiva. TikToker Eric Guidry objasnio je da je ova zgrada, zajedno sa stotinama sličnih diljem SAD-a, bila dio AT&T-ove mreže Long Lines.

Podignuta je 70-ih godina prošlog stoljeća i služila je kao golemo čvorište za preusmjeravanje telefonskih poziva u doba prije digitalne komunikacije. Tada su telefonske linije bile fizički povezane, a ovakvi objekti bili su puni isključivo opreme i strojeva.

“To znači da im nisu trebali pravi ljudski operateri”, pojasnio je Guidry. Budući da se unutra gotovo nitko nije zadržavao, prozori jednostavno nisu imali nikakvu svrhu – sve je bilo podređeno funkciji, a ne estetici, prenosi Index.

Neobičnost ove zgrade ne staje na tome što nema prozora. Projektirana je kao jedna od najsigurnijih građevina na svijetu. Prema Guidryju, potpuno je samodostatna: navodno ima vlastite zalihe plina, vode i struje dovoljne da nastavi raditi potpuno odvojeno od vanjskog svijeta i do dva tjedna. Uz to se smatra da je projektirana tako da može izdržati i nuklearnu eksploziju – naravno, “u razumnim granicama”, kako on kaže.

Danas, kada je većina telekomunikacijske opreme digitalizirana i minijaturizirana, zgrada više nije ključna za klasične telefonske pozive kao nekad, ali i dalje ima važnu ulogu u mrežnoj i internetskoj infrastrukturi.

“Zapravo, ako ovo gledate u SAD-u, velika je šansa da je video prošao kroz jednu od ovakvih zgrada”, dodao Guidry.

Naravno, gdje god ima tajnovitosti, pojave se i špijunske priče. Već godinama se šuška da se upravo u toj zgradi nalazi nadzorni centar američke Nacionalne sigurnosne agencije (NSA). Neprofitna organizacija The Intercept objavila je da, prema njihovim izvorima, postoji dovoljno indicija da bi takve tvrdnje mogle biti istinite, a dio informacija navodno potječe i od zviždača Edwarda Snowdena.

Sumnje je dodatno pojačao bivši inženjer AT&T-a koji je ustvrdio da se u toj zgradi nalazi “glavni pristupni prekidač” koji povezuje pozive iz SAD-a s ostatkom svijeta.

Koliko je u svemu tome istine, teško je reći. No čini se da potpuna priča o tome što se točno zbiva iza debelih betonskih zidova na 33 Thomas Street vjerojatno nikada neće biti do kraja otkrivena široj javnosti – što ovoj već legendarnoj zgradi daje još jednu dozu mistike.

Powered by WPeMatico

Glavni banner top pozicija 5
  • Hip_Urednik

    Hercegovački info portal donosi najnovije vijesti iz Hercegovine

    Related Posts

    Posušje predstavilo novog trenera: Grbavac predvodi plavo-bijele

    HŠK Posušje službeno je potvrdio imenovanje Borislava Grbavca za novog šefa stručnog stožera prve momčadi. Klub je vijest objavio putem svojih službenih kanala, istaknuvši zadovoljstvo postignutim dogovorom. Uz Grbavca, stručni…

    JEDVA DOČEKALI Otvorena 2 nova prijelaza! Trebali bi smanjiti ljetne gužve; evo i gdje

    Mješovito međudržavno povjerenstvo Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine donijelo je odluke kojima se od 1. lipnja ove godine privremeno odobrava međunarodni promet putnika 24 sata dnevno preko dva dosadašnja granična…