Namex vikend

PREHRAMBENI SKANDAL: Otrovne grožđice iz Ljubuškog povlače iz Slovenije

EuroCompany 99 iz Ljubuškog, tvrtka koja prerađuje i pakira sušeno voće, povrće i egzotično voće našla se u središtu prehrambenog skandala u Sloveniji.
Naime, Udruga potrošača Slovenije objavila je opoziv jednog proizvoda ove ljubuške tvrtke – grožđica turskog porijekla, koje sadrže previše toksina – mikotoksina.
Slovenski mediji javljaju kako su i iz tvrtke Mercator prije nekoliko dana objavili opoziv otrovnih grožđica, prenosi Šipovača portal.

Podaci o hrani
Hrana: grožđice
Zaštitni znak: Mercator ‘Garden GOOD’
Proizvođač: EuroCompany99 d.o.o., Hrašljani 15, 88320 Ljubuški, Bosna i Hercegovina
Pakiranje: plastična ambalaža 180 g
Podrijetlo: Turska
Posrednik: Mercator d.d., Dunajska 107, 1000 Ljubljana
Serija / lot: 18319010
Datum isteka: 4. srpnja 2020.

Uzrok opoziva – premašeni maksimalni sadržaj mikotoksina u ohratoksinu A.
 
Mikotoksini (gr. mykes – gljiva, toxicon – otrov) su sekundarni produkti metabolizma koje plijesni sintetiziraju tijekom rasta na supstratima biljnog i životinjskog porijekla. Mikotoksini, kao česti one­čišćivači hrane, uz brojne značajne štete u gospodarstvu, uzročnici su različitih bolesti, najčešće putem hra­ne, rijeđe respiratornim putem.
Udruga potrošača Slovenije dala je naputak potrošačima da ne jedu sporne grožđice, te da ih mogu vratiti u trgovinu u kojoj su kupljene, piše Šipovača Portal

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)