Prošlog je tjedna dobar dio svijeta ostao šokiran usvajanjem konzervativnog zakona izglasanog u američkoj saveznoj državi Alabami, a koji brani ženi pravo na pobačaj. Svakoj ženi, čak onoj čije je dijete začeto incestom ili silovanjem, čak i prije šestoga tjedna trudnoće, što je dosad bilo omogućeno, budući da je riječ o periodu u kojemu rijetko koja zna da je uopće trudna, piše Slobodna Dalmacija.
Izglasana je od strane pretežito muškog senata i odluka koja zabranjuje korištenje abortivnih pilula. Ovo je najstroži prijedlog takvog zakona u novijoj povijesti Amerike.
Prema njemu, oni koji bi obavljali pobačaj počinili bi time kazneno djelo, a kazna bi odgovarala periodu od deset do devedeset i devet godina zatvora. Žena koja bi pobacila ne bi bila kazneno odgovorna.
Riječ je, dakako, o jednome od najstrožih zakona koji se tiču ove problematike u svijetu, a u svjetlu “Hoda za život” koji će se ove subote održati u tri hrvatska grada, Zagrebu, Splitu i Zadru, ne možemo ne primijetiti i jedan sasvim drugačiji pokret koji vlada društvenim mrežama.
Proširio se odmah po izglasavanju navedenog zakona, a ovaj mirni protest koji su svojim iskustvima upriličile žene diljem svijeta, potaknute isključivo iskustvima koje su doživjele na vlastitoj koži, prenijeli su danas brojni svjetski mediji, između ostalih i CNN.
U Hrvatskoj pak, državi u kojoj nije strana praksa prosvjedovanja “s druge strane”, one “pro-life”, “za život” ili kako god ju hoćete nazvati, žene su i do prije nekoliko godina znali nakon traumatičnog iskustva pred bolnicom dočekati “molitelji”, muškarci i žene s transparentima koje im zabijaju u lica dok ove, posramljene, odlaze kući.
Iživljavanje nad žrtvama prvo je što zamjeraju one koje su se odlučile uključiti u pokret #YouKnowMe koji je pokrenula glumica Busy Phillipssvojom pričom o abortusu. Uključila se njena kolegica Mila Jovovich koja je dodatno šokirala kazavši kako je trudnoću prekinula “negdje u istočnoj Europi”, u bolnici u kojoj je prošla horor kiretaže na živo o kojemu nažalost mogu svjedočiti i brojne Hrvatice.
“Jedna od četiri žene imala je abortus. Ako si jedna od četiri, javi se, ispričaj svoju priču”, pozvala je Phillips u svojoj objavi koja je pokrenula lavinu reakcija.
Razlozi koje žene na društvenim mrežama dijele raznoliki su i osobni. Nije uvijek riječ o žrtvama incesta i silovanja, svoje razloge podijelile su i o njima prvi put progovorile žene koje nisu bile spremne biti majke, koje su od trudnoće odustale zbog bolesti, bile potaknute zlostavljanjem u obitelji ili posttraumatskim stresom.
Ovo su neka od iskustava:
“Abortirala sam u drugom tromjesečju. Naš sin nikada nije razvio dišni sustav. Da je preživio, bio bi biljka. To nije bio život koji bih ikome poželjela. Ovo je ujedno bila prva roditeljska odluka koju sam ikada donijela. Nisam čudovište ni kriminalac”, piše korisnica Erica Goldblatt Hyatt, i sama liječnica koja se prije odluke konzultirala s kolegama kirurzima.